انگشت نگاری سفارت کانادا

انگشت نگاری ویزای کانادا

اداره مهاجرت کانادا از سال ۲۰۱۴ ویزاهای موقت ورودی خود را که TRV نیز نامیده می‌شود را تحت یک ویزا به نام ویزای مالتیپل کانادا قرار داد و از آن پس تمامی ویزاهای تجاری، توریستی و دیدار از خانواده به یک صورت مشابه صادر می‌شوند.
اعتبار این ویزای صادر شده به مدت اعتبار پاسپورت صادر شده و چندبار ورود (مالتیپل) می‌باشد. از همان موقع، دولت کانادا جهت مسائل امنیتی نیز برای شهروندان برخی از کشورها که تقاضای اخذ ویزای کانادا را داشتند انجام انگشت نگاری یا بیومتریک را الزامی نمود. این مقررات صرفاً برای ویزاهای کوتاه مدت و توریستی نبوده و حتی متقاضیان ویزای تحصیلی، اقامتی و کاری نیز در این کشورهای مشخص شده چنین مرحله‌ای را باید پس از درخواست ویزا پشت سر بگذارنند.
از آنجا که کشور کانادا در حال حاضر مراودات مستقیم دیپلماتیک با ایران نداشته و در نتیجه سفارتی در کشور ما ندارد، شهروندان ایرانی مجبور هستند برای انجام مرحله انگشت نگاری یا بیومتریک به کشورهایی بروند که انجام این کار برای‌شان مقدور باشد.

قانون جدید انگشت نگاری کانادا

تا سال ۲۰۱۸ هر متقاضی ویزای کانادا برای هر درخواست خود می‌بایست مرحله انگشت نگاری را مجدداً انجام دهد. یعنی در صورتی که یک بار ویزای متقاضی از سوی اداره مهاجرت کانادا رد می‌شد، وی باید برای درخواست بعدی خود، دوباره مرحله بیومتریک را پشت سر می‌گذاشت.
اما، از سال ۲۰۱۸ قوانین به این صورت تغییر نمود که هر متقاضی ویزای کانادا (موقت یا دایمی) در صورت انجام انگشت نگاری تا ۱۰ سال دیگر نیاز به انجام آن نخواهد داشت. در نتیجه، با همان یک بار طی کردن مرحله بیومتریک، متقاضی طی ده سال می‌تواند برای هر کدام از ویزاهای ورودی به کانادا اقدام نماید بدون این که مجدداً انگشت نگاری شود.
در عین حال، از ابتدای سال ۲۰۱۹ نیز قانون دیگری برای انجام انگشت نگاری وضع شد که مرتبط با دفاتر بیومتریک یا VAC می‌شد. تا پیش از این تاریخ، متقاضی با ثبت درخواست خود برای ویزا و پرداخت مبلغ آن می‌توانست در مدت زمان تعیین شده که ۳۰ روز می‌باشد، به این دفاتر مراجعه کرده و انگشت نگاری خود را انجام دهد. اما، در قانون جدید اخذ وقت انگشت نگاری پیش از انجام مرحله بیومتریک الزامی شده و متقاضی باید دقیقاً بر اساس وقت گرفته شده به همان دفتر مشخص مراجعه نماید.
دفاتر بیومتریک به هیچ وجه متقاضیان ویزای کانادا را حتی با برگه پرداخت هزینه خود برای ویزا، بدون دارا بودن برگه وقت انگشت نگاری پذیرش نخواهند نمود. بنابراین، متقاضیان ویزای کانادا در ایران، می‌بایست ابتدا با تعیین شهر منتخب خود برای انجام انگشت نگاری ویزای کانادا، حتماً روز و ساعت آن را نیز مشخص و پیش از سفرشان برای انگشت نگاری اقدام به اخذ برگه وقت نمایند.

شرایط انگشت نگاری ویزای کانادا در دوران شیوع کرونا

چه کسانی به بیومتریک نیاز دارند؟

تمامی افرادی که برای اولین بار جهت ورود به کشور کانادا چه برای ویزای موقت و چه ویزای دایمی اقدام می‌نمایند احتیاج به انجام انگشت نگاری خواهند داشت. البته تنها استثنا برای این متقاضیان، افراد زیر ۱۴ سال و بالای ۷۹ سال می‌باشند که احتیاجی به انگشت نگاری نخواهند داشت.
در ضمن، همانطور که ذکر شد، افرادی که یک بار برای هر کدام از ویزاهای ورودی به کانادا انگشت نگاری شوند، به مدت ۱۰ سال احتیاجی به این مرحله دیگر نخواهند داشت.

مراحل انجام انگشت نگاری کانادا

پس از ثبت درخواست و پرداخت هزینه ویزا به صورت آنلاین توسط متقاضی ویزای کانادا، وی برگه‌ای از اداره مهاجرت کانادا دریافت خواهد نمود که به او اجازه می‌دهد در بازه زمانی ۳۰ روزه جهت انجام مرحله انگشت نگاری یا بیومتریک اقدامات لازم را انجام دهد.
از آنجا که در ایران دفاتر بیومتریک یا VAC موجود نمی‌باشد، متقاضی باید یکی از این دفاتر را در کشور دیگر انتخاب نموده و برای انجام انگشت نگاری به آنجا سفر کند. این دفاتر در بسیاری از کشورهای اطراف ایران وجود داشته و متقاضی ویزای کانادا باید پیش از سفر به یکی از این دفاتر برگه وقت خود را به صورت آنلاین دریافت نماید.
لازم به ذکر مجدد است که دفاتر انجام انگشت نگاری، بدون برگه وقت، به هیچ وجه اجازه انگشت نگاری را نخواهند داد.

مدارک و هزینه انگشت نگاری کانادا

افرادی که مدارک خود را به صورت آنلاین برای اداره مهاجرت کانادا ارسال نموده‌اند، تنها با پاسپورت، رسید پرداخت هزینه و برگه وقت خود باید به دفاتر انگشت نگاری مراجعه نمایند. اما در صورتی که متقاضی ویزای کانادا، انتخاب کرده باشد که مدارک را حضوری تحویل بدهد، علاوه بر مدارک بالا باید تمامی مدارک پرونده خود را نیز همراه خود به این دفاتر ببرد.
هزینه انگشت نگاری که به صورت آنلاین همراه با هزینه بررسی پرونده پرداخت می‌شود، در حال حاضر و در سال ۲۰۲۰، مبلغ ۸۵ دلار کانادا می‌باشد. هزینه بررسی پرونده که همراه این مبلغ توسط متقاضی پرداخت می‌گردد، بسته به نوع ویزا متفاوت است. برای مثال؛ جهت ویزای توریستی یا مالتیپل بررسی پرونده هر یک نفر برابر با ۱۰۰ دلار کانادا بوده و متقاضی ویزای توریستی کانادا جهت دریافت رسید انگشت نگاری باید ۱۸۵ دلار کانادا در مجموع برای یک نفر پرداخت نماید.

مراکز VAC برای انجام مراحل انگشت نگاری کانادا

همانطور که در این مطلب پیش از این ذکر شد، به دلیل عدم روابط دیپلماتیک بین ایران و کانادا، در حال حاضر هیچ دفتر انگشت نگاری در ایران برای متقاضیان ویزای کانادا وجود ندارد.
در نتیجه، تمامی متقاضیان ویزای کانادا، اعم از موقت یا دایم، باید برای انگشت نگاری و انجام مرحله بیومتریک به یک کشور ثالث مراجعه نمایند.
در بسیاری از کشورها این دفاتر موجود می‌باشد. در برخی از آنها نیز بیش از یک دفتر در شهرهای مختلف وجود دارد. اکثر شهروندان ایرانی مایل می‌باشند که برای انجام انگشت نگاری به کشورهای همسایه ایران مراجعه نمایند. و خوشبختانه در اکثر آنها این دفاتر موجود است.
استانبول و آنکارا در ترکیه، دبی و ابوظبی در امارات، ایروان در ارمنستان، تفلیس در گرجستان، باکو در آذربایجان مقاصدی هستند که اکثر شهروندان ایران می‌توانند برای انجام مرحله انگشت نگاری ویزای کانادا به آنها مراجعه نمایند.
در عین حال، در تمامی قاره‌های دنیا نیز این دفاتر شعبه دارند تا در صورتی که متقاضی بخواهد بتواند به این مراکز برای انجام مرحله بیومتریک مراجعه نماید.

آدرس دفاتر انگشت نگاری کانادا

تعداد دفاتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا یا همان VAC زیاد است و هر ساله به آنها دفاتر جدیدی نیز اضافه می‌شود. به همین جهت بهتر است برای اطمینان از وجود این دفاتر و نیز آدرس جدید هر کدام از آنها مرجع مطمئنی را انتخاب نمایید.
لینک زیر که مربوط به اداره مهاجرت کانادا می‌باشد، شهرها و آدرس این دفاتر را مشخص نموده و آخرین تغییرات را به‌روز نمایش می‌دهد.
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/corporate/contact-ircc/offices/find-visa-application-centre.html

برای اطلاعات تکمیلی و نیز اخذ وقت انگشت نگاری ویزای کانادا می‌توانید با کارشناسان ویزای کانادا در مجموعه نیلاگشت تماس گرفته تا با خاطری آسوده مرحله بیومتریک خود را انجام دهید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 5 =