قوانین جدید انگشت نگاری کانادا

انگشت نگاری برای دریافت ویزای کانادا همیشه برای درخواست کنندگانی که قصد اقامت در این کشور را داشته اند، اجباری بوده است. اما این قانون هم اکنون برای متقاضیانی که در داخل خاک کانادا قصد تمدید یا گرفتن ویزای تحصیلی، ویزای توریستی و اقامت دائم دارند نیز اجباری شده است. با ما همراه باشید تا ابتدا انگشت نگاری و سپس قوانین جدید این کشور را خدمتتان معرفی کنیم.

اثر انگشت یا بیومتریک کانادا

ویزای کانادا جزو ویزاهایی است که برای گرفتن آن باید اطلاعات بیومتریک یا اثر انگشت خود را در مراکز اطلاعات برای ویزا کانادا ثبت کنید. این قانون از سال ۲۰۱۳ برای ایرانیان که برای ویزای توریستی، تحصیل یا اجازه کار درخواست می‌کنند، اجباری شده است و باید اثر انگشت و بیومتریک خود را ارائه بدهند. اگر قبلا در کانادا اقامت داشته اند و بیومتریک خود را نیز ارائه داده اند، می‌توانند از طریق Check Status Tool، اعتبار یا پایان زمان انقضای بیومتریک خود را بررسی کنند.

قبل از ۳ دسامبر ۲۰۱۹  مهاجرانی که قصد اقامت در این کشور را داشتند باید اثر انگشت می دادند اما با روی کار آمدن وزیر مهاجرت جدید قوانین انگشت نگاری دچار تغییراتی شده است. در قانون جدید تمام اشخاص متقاضی چه درخاک این کشور چه در خارج باید اثر انگشت بدهند. به همین منظور ۵۸ مرکز انگشت نگاری در داخل کانادا تعبیه شده است.

 کسانی که قصد تمدید ویزای خود یا تبدیل آن به ویزای دائمی یا اقامت کنند باید این کار را انجام دهند.

آنچه را که باید مورد توجه قرارداد این است کسانی که برای دریافت ویزای کانادا قبل از تاریخ مزبور اقدام کرده باشند و اثر انگشت ارائه نداده باشند، بازهم مورد تایید وزارت مهاجرت کانادا هستند. اما از این تاریخ  به بعد هرگونه درخواست مستلزم داشتن اثر انگشت است. در همین حین وزیر جدید مهاجرت کانادا “مارکو مندینکینو” Marco Mendocino در اظهارات اولیه خود در مورد این تصمیم گفته است که هدف از اجباری کردن آن ایجاد یک سیستم یکپارچه و افزایش کارایی در سیستم مهاجرت این کشور است.

همچنین وی در دفاع از تصمیم خود اذعان کرد که هم اکنون ۷۰ کشور در داخل و خارج برای شناسایی افراد از این روش و سیستم استفاده می کنند.

چه کسانی به بیومتریک نیاز دارند؟

کشور کانادا از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸شروع به جمع آوری اثرات انگشت های متقاضیان خارجی برای دریافت اقامت دائم و موقت کرده است. با این قانون جدید وب سایت (Refugees and Citizenship Canada (IRCC یک پرسشنامه به صورت آنلاین قرار داده است که با پاسخگویی شخص متقاضی ویزا به این سوالات مشخص می شود نیاز به اثر انگشت دارد یا خیر؟

اثر انگشت برای متقاضیان بین  ۱۴ تا  ۷۹ سال که به قصد اخذ ویزای موقت یا دائم اقدام کرده اند الزامی است.

از موارد دیگر در قانون جدید وزارت مهاجرت کانادا  آن است که متقاضیان اخذ ویزای توریستی کانادا، تحصیلی یا کار که قبلا اثر انگشت داده اند نیز باید دوباره این کار را انجام دهند. شهروندان کانادایی و ساکنین که اقامت دائم را دریافت کرده اند از این برنامه معاف هستند.

چگونه برای انگشت نگاری کانادا اقدام کنیم ؟

شخصی که بعد از پر کردن پرسش نامه به عنوان کسی که باید اثر انگشت بدهد شناخته شود، باید وقت اینترنتی برای گرفتن عکس و اثر انگشت بگیرد. از طریق نامه دستور العمل biometric instruction letter, که درآن مراکز معرفی شده است می تواند مرکز مورد نظر خود را انتخاب کند.

نکته ای که حائز اهمیت است و نباید فراموش شود آوردن نامه (BIL) در زمان انگشت نگاری است. همچنین اشخاصی که در داخل کانادا هستند و قصد سفر به خارج از کانادا را دارند و در همین حین قصد تمدید ویزای خود را دارند می توانند در مراکز (visa application center (VAC در کشورهایی که مورد تایید کشور کانادا است این کار را انجام دهند.

روند گرفتن ویزای توریستی،تحصیلی و کار کانادا  زیاد و زمان بر است  داشتن مشاوره خبره در این امر خطیر بسیار مهم و ضروری است شما از طریق شماره تماس ۱۷۶۵ یا شماره واتس آپ می توانید با همکاران ما در نیلاگشت در تماس باشید تا شما را در این پرسه همراهی تان کنند.