وقت سفارت انگلیس

اخذ ویزای توریستی یا تجاری انگلیس در حال حاضر یکی از مشکل‌ترین ویزاها برای افرادی است که با گذرنامه ایرانی برای آن درخواست می‌دهند. کشور انگلستان یکی از مقاصد اصلی برای توریست‌ها و همچنین تجار از سرتاسر دنیا و نیز برای شهروندان ایرانی به حساب می‌آید.

چند سالی می‌شود که کشور انگلستان نیز مانند سایر کشورهای دنیا امور کنسولی و مراحل اخذ ویزاهای کوتاه‌مدت را از سفارت‌ خود برون‌سپاری نموده و به دفاتری محول نموده که دفاتر انگشت‌نگاری یا VFS نامیده می‌شوند. این دفاتر وظیفه احراز هویت فرد درخواست‌کننده و نیز تحویل مدارک را بر عهده گرفته‌اند. با این حال، همچنان مانند سابق بررسی پرونده و تصمیم نهایی برای پذیرش یا رد ویزا را افسر پرونده داخل سفارت اصلی در همان کشور خواهد گرفت.

با این شرایط جدید، مرحله مصاحبه با متقاضی ویزا از فرآیند اخذ ویزا حذف شده و تنها مدارک تحویل داده شده به دفاتر انگشت‌نگاری می‌باشند که وضعیت فرد درخواست‌کننده را مشخص می‌نمایند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرآیند درخواست ویزا با شرایط فعلی گرفتن وقت سفارت انگلیس یا همان اخذ وقت از دفاتر انگشت‌نگاری می‌باشد.

مراحل تعیین وقت سفارت انگلیس

از زمان افتتاح مراکز VFS انگلستان در دنیا، شهروندان ایرانی چند گزینه برای اقدام جهت اخذ ویزای انگلستان داشته‌اند. ابتدا دفاتر انگشت‌نگاری موجود برای ایرانی‌ها در دو کشور همسایه یعنی ترکیه و امارات متحده عربی وجود داشت. ولی پس از مدتی دفتر VFS تهران نیز در راستای سهولت اخذ ویزا برای شهروندان ایرانی بازگشایی شد.

در کشور ترکیه دو شهر استانبول و آنکارا و در امارات متحده عربی دو شهر دبی و ابوظبی دارای دفاتر انگشت‌نگاری سفارت انگلیس برای دارندگان پاسپورت ایرانی می‌باشند. معمولاً گرفتن وقت از این مراکز آسان‌تر از مرکز واقع در تهران است. البته هزینه سفر و اقامت و پیکاپ پاسپورت باعث می‌شود که اغلب ایرانی‌ها به دنبال اخذ وقت سفارت انگلیس از مرکز انگشت‌نگاری تهران باشند.

اولین مرحله برای درخواست ویزای توریستی انگلیس مراجعه به وبسایت رسمی سفارت انگلستان و ایجاد یک حساب کاربری شخصی می‌باشد. سپس متقاضی باید یک فرم را بسته به نوع ویزای انتخابی خود در این سایت به طور کامل و با دقت تکمیل نماید. توجه داشته باشید که این فرم باید به زبان انگلیسی کامل گردد.

پس از تکمیل فرم مربوطه، متقاضی به صفحه گرفتن وقت هدایت خواهد شد. در حال حاضر مرحله انگشت‌نگاری و  تحویل دادن مدارک در ۳ کشور ایران، امارات (دبی و ابوظبی) و ترکیه (استانبول و آنکارا) برای شهروندان ایرانی انجام می‌پذیرد. اخذ وقت سفارت انگلیس از ترکیه یا امارات از لحاظ فرآیند اجرایی تفاوتی با گرفتن وقت سفارت از تهران نخواهد داشت.

بعد از انتخاب مرکز بیومتریک مورد نظر، متقاضی به درگاه پرداخت هزینه اخذ ویزای انگلیس هدایت شده و مبلغ مورد نظر را با یک کارت معتبر بین‌المللی پرداخت می‌نماید.

با انتخاب مرکز انگشت‌نگاری، تعیین وقت و پرداخت هزینه مربوطه درخواست کننده ویزای انگلستان باید مدارک مورد نظر را آماده نموده و در روز مربوطه جهت تحویل مدارک و ثبت انگشت‌نگاری به مرکز مورد نظر مراجعه نماید. در روز تعیین شده هیچ گونه مصاحبه‌ای به طور رسمی انجام نخواهد گرفت و تنها مدارک به صورت کامل دریافت شده و اثر انگشت و احراز هویت انجام می‌شود.

مدارک لازم برای گرفتن وقت سفارت انگلیس

همان طور که گفته شد، برای اخذ وقت سفارت انگلیس نیاز به مدرک خاصی نخواهد بود. تنها داشتن اطلاعات شخصی و تکمیل فرم مربوطه به صورت کامل و بدون اشتباه می‌تواند منجر به گرفتن وقت از یکی از دفاتر VFS شود.

در نتیجه، مهم‌ترین مدرک برای اخذ وقت سفارت انگلیس پاسپورت متقاضی یا متقاضیان می‌باشد. لازم به ذکر است که هنگام رفتن به دفتر انگشت‌نگاری پاسپورت متقاضی باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد. بنا بر این، و با احتساب زمان مابین گرفتن وقت و مراجعه به VFS متقاضی ویزای انگلیس باید مدت اعتبار پاسپورت خود را در نظر بگیرد تا هنگام مراجعه برای تحویل مدارک خود گذرنامه‌اش حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

باید در نظر داشت که برای تأیید وقت سفارت انگلیس، متقاضی مجبور است که داخل پنل شخصی خود هزینه بررسی پرونده‌اش را به صورت آنلاین بپردازد. پس، داشتن یک کارت پرداخت بین‌المللی نیز هنگام اخذ وقت سفارت لازم و ضروری می‌باشد.

سایر مدارک که اصلی‌ترین  و لازم‌ترین بخش از فرآیند اخذ ویزا را شامل می‌شوند، هنگام مراجعه به دفاتر انگشت‌نگاری باید همراه درخواست کننده باشد. این مدارک که توسط خود سفارت تعیین شده است باعث پذیرش یا رد ویزا خواهند شد، زیرا افسر پرونده بدون انجام مصاحبه فقط مدارک ارسالی از سوی متقاضی را مد نظر قرار خواهد داد.

هزینه وقت سفارت انگلیس

برای درخواست جهت دریافت ویزای توریستی انگلیس دفاتری در ایران، امارات و ترکیه در نظر گرفته شده‌اند که در واقع همان امور کنسولی سفارت انگلیس را خارج از سفارت انجام خواهند داد. متقاضی ویزای توریستی انگلستان، پس از تکمیل فرم و تعیین وقت به صورت آنلاین باید هزینه‌ای را جهت بررسی پرونده خود پرداخت نماید.

این هزینه که به صورت آنلاین و از یک کارت بین‌المللی باید پرداخت شود نسبت به نوع ویزا و کشور مرکز انگشت‌نگاری متفاوت است. مرکز انگشت‌نگاری (VFS) در تهران برای ویزای توریستی ۶ ماهه ۱۳۷ دلار آمریکا، ویزای ۲ ساله ۵۲۱ دلار، ویزای ۵ ساله ۹۴۵ دلار و ویزای ۱۰ ساله ۱۱۱۸۶ دلار جهت بررسی پرونده از متقاضی دریافت می‌کند.

در صورتی که متقاضی ویزای انگلیس بخواهد از یک مرکز انگشت‌نگاری یا بیومتریک خارج از ایران برای اخذ ویزای توریستی اقدام نماید نیز همین مبالغ باید پرداخت شود که هزینه رفت و آمد به آن کشور و هزینه اقامت و همچنین پیکاپ ویزا نیز به آن اضافه خواهد شد.

مدت زمان لازم جهت تعیین وقت سفارت

نکته‌ای که هر متقاضی ویزای انگلیس باید در نظر داشته باشد این است که زمان تعیین وقت سفارت پیش از ایجاد یک حساب کاربری جدید و تکمیل فرم مربوط به آن، دقیقاً مشخص نخواهد بود . بنا بر این، بهتر است که فرد درخواست کننده ابتدا زمان دقیق مراجعه به دفتر انگشت‌نگاری و مکان آن را مشخص نموده و وقت خود را بگیرد و سپس به جمع‌آوری مدارک خود اقدام نماید.

در هر صورت، هر متقاضی وقت سفارت انگلستان می‌تواند با ایجاد یک حساب کاربری در سایت رسمی سفارت انگلستان، تکمیل فرم آنلاین، تعیین مرکز انگشت‌نگاری و زمان آن و در نهایت پرداخت آنلاین وقت سفارت خود را همان موقع دریافت نماید.

اما برای تعیین وقت مراجعه برای تحویل مدارک، گاهی ممکن است که حتی برای چندین ماه وقت خالی در دسترس متقاضی نباشد، مخصوصاً برای VFS واقع در تهران. در نتیجه، بهتر است که متقاضی ویزای انگلیس پس از تعیین مکان انگشت‌نگاری، وقت سفارت و پرداخت هزینه و همچنین اطمینان از زمان مراجعه حضوری برای تحویل مدارک برنامه سفر خود را برنامه‌ریزی کند.

تعیین وقت سفارت انگلیس با نیلاگشت

از آنجا که ویزای توریستی انگلستان یکی از معتبرترین ویزاهای دنیا می‌باشد و همیشه تعیین وقت سفارت انگلیس یکی از مشکل‌ترین بخش‌های اخذ ویزای انگلیس توسط شهروندان ایرانی به حساب می‌آید، بهتر است که از یک مشاور و کارشناس مجرب جهت تعیین وقت خود بهره ببرید.

کارشناسان ویزا در مجموعه «نیلا گشت» با سال‌ها تجربه در امور اخذ ویزای انگلستان از آغاز تا پایان فرآیند دریافت ویزای انگلیس در کنار شما خواهند بود و در اسرع وقت و با کمترین هزینه وقت سفارت انگلستان را برای شما اخذ خواهند نمود.

برای مشاوره و راهنمایی‌های بیشتر با کارشناسان ما تماس گرفته و یا به شبکه‌های اجتماعی «نیلا گشت» مراجعه نمایید.