ویزای انگلیس

کشور انگلستان همواره مقصد بسیاری از گردشگران و تجار برای سفر بوده است. لندن، پایتخت این کشور، از مراکز مهم کسب و کار دنیا و دارای دیدنی‌ترین جاذبه‌های توریستی در دنیا می‌باشد. به غیر از سفرهای توریستی و تجاری، تعداد بسیاری از هم‌وطنان ایرانی ما در حال حاضر ساکن انگلستان هستند و هر سال تعداد زیادی از افراد خانواده این اشخاص برای سفر به این کشور درخواست ویزا می‌دهند.

تا همین چند وقت پیش، کشور انگلستان کشوری جزو اتحادیه اروپا به حساب می‌آمد، با این که ویزای ورودی به این کشور با سایر کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت بود. فردی که دارای ویزای شینگن باشد نمی‌تواند وارد خاک انگلستان شود. از سال گذشته و طی «برگزیت» کشور انگلستان به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد و فرآیند اخذ ویزای آن نیز به طور حتم پیچیده‌تر شده است.

سال‌ها است که اخذ ویزای انگلستان برای شهروندان ایرانی بسیار مشکل بوده و سخت‌گیری زیادی بر روی آن انجام می‌شود. این امر می‌تواند بیشتر به دلیل آمار بالای اعلام پناهندگی ایرانی‌ها و همچنین فراز و نشیب رابطه سیاسی بین دو کشور ایران و انگلستان باشد. با این حال، در صورت داشتن شرایط مناسب، همچنان شانس اخذ ویزای انگلیس برای شهروندان ایرانی کم نخواهد بود.

انواع ویزای انگلیس

انگلیس مانند سایر کشورهای دیگر دنیا برای متقاضیان ورود به این کشور دو نوع ویزای کوتاه‌مدت و اقامتی را در نظر گرفته است. ویزای تحصیلی و کاری ذیل ویزاهای اقامتی قرار خواهند گرفت. همچنین دولت انگلیس برنامه‌های بسیاری را برای جذب نیروهای نخبه و متخصص دارد که آنها نیز در دسته بندی ویزاهای اقامتی جای می‌گیرند.

در این مطلب ما بر روی ویزای کوتاه‌مدت انگلیس که به طور کلی ویزای توریستی نامیده می‌شود تمرکز می‌کنیم. لازم به ذکر است که ویزای تجاری و دیدار از خانواده نیز ذیل همین ویزای توریستی قرار دارند.

از لحاظ مدت زمان ویزا، ویزای توریستی انگلیس به چهار صورت صادر می‌گردد:

 • ویزای توریستی ۶ ماهه
 • ویزای توریستی ۲ ساله
 • ویزای توریستی ۵ ساله
 • ویزای توریستی ۱۰ ساله

به طور معمول، اولین ویزای درخواستی برای ورود به انگلیس برای هر متقاضی ۶ ماهه صادر شده و اعتبار ویزاهای بعدی وی طولانی‌تر خواهد شد. همچنین، ویزای ۶ ماهه انگلستان در شرایطی خاص قابل تمدید خواهد بود. ویزای توریستی انگلستان به صورت چند بار ورود (مالتیپل) صادر شده و دارنده آن می‌تواند طی اعتبار ویزای خود به طور نامحدود به خاک این کشور سفر کند. شهروندان ایرانی با ویزای توریستی انگلیس فقط ۱۸۰ روز در سال می توانند در خاک این کشور اقامت داشته باشند.

شرایط دریافت ویزای انگلیس چیست؟

ویزای انگلستان را می‌توان یکی از مشکل‌ترین ویزاهای دریافتی برای شهروندان ایرانی به حساب آورد. برای اخذ ویزای توریستی انگلستان، شرایط مشخصی از سوی سفارت اعلام نشده است. با این حال، و از روی مشاهدات می‌توان متوجه شد که معمولاً شرایط مناسب متقاضی برای دریافت ویزای توریستی انگلستان کدام شروط می‌توانند می‌باشند.

آن طور که از شواهد پیدا است، ۳ فاکتور دارا بودن دعوتنامه معتبر، تمکن مالی مناسب متقاضی و نیز داشتن تاریخچه سفر کافی می‌تواند شانس اخذ ویزای انگلستان را افزایش دهد.

معتبرترین دعوتنامه که از سوی یک شهروند انگلیسی صادر می‌شود معمولاً دعوتنامه یک عضو درجه اول از خانواده متقاضی است. با این حال، دعوتنامه یه دوست یا آشنا نیز در صورت شرایط مناسب دعوت کننده در کشور انگلیس می‌تواند شانس اخذ ویزا را افزایش دهد. حداقل میزان سرمایه و دارایی فرد درخواست کننده ویزای انگلیس نیز برای اخذ ویزا مشخص نیست. اما بهتر است دارایی نقدی فرد متقاضی کمتر از ۴۰۰ میلیون تومان نباشد و دارا بودن سند ملکی نیز تأثیر مثبتی روی پاسخ ویزا خواهد داشت. در نهایت نیز تعدد سفرهای متقاضی در ۱۰ سال اخیر مورد توجه افسر پرونده قرار خواهد گرفت. معمولاً ویزاهای کشور آمریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای حوزه شینگن از سوی سفارت انگلستان برای تأیید درخواست ویزا اثرات مثبتی در پی خواهد داشت.

مدارک لازم برای اخذ ویزای انگلیس

مهم‌ترین بخش فرآیند درخواست برای اخذ ویزای انگلستان، تهیه و جمع‌آوری مدارک مشخص شده از سوی سفارت انگلیس می‌باشد. باید توجه داشت که کمبود یا نقص هر مدرکی در مدارک ارسالی به سفارت منجر به ریجکت شدن سریع پرونده متقاضی خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی انگلستان در حال حاضر به شرح ذیل می‌باشند:

 • اصل پاسپورت متقاضی با اعتبار حداقل ۶ ماه (با حداقل یک صفحه خالی)
 • گذرنامه‌های قبلی متقاضی به همراه ویزاهای قبلی
 • اصل برگه تمکن مالی یا مانده حساب متقاضی به پوند و یا دلار آمریکا
 • اصل گردش حساب ۳ تا ۶ ماه آخر به لاتین
 • اصل و ترجمه شناسنامه متقاضی
 • اصل و ترجمه رسمی تمامی اسناد ملکی و همچنین در صورت اجاره ملک، اصل و ترجمه اجاره نامه
 • اصل و ترجمه رسمی کارت معافیت یا پایان خدمت (برای آقایان)
 • اصل و ترجمه رسمی کارت ملی
 • اصل و ترجمه رسمی سند ازدواج (در صورت متأهل بودن)
 • اصل و ترجمه رسمی مدارک شغلی مربوطه گواهی اشتغال به کار با ذکر تاریخ مرخصی برای کارمندان
 • جواز کسب، پروانه فعالیت، پروانه مطب یا کارت بازرگانی برای افراد خویش‌فرما
 • ترجمه رسمی لیست بیمه ۶ ماه آخر برای افراد بیمه شده
 • حکم کارگزینی، حکم بازنشستگی و کارت بازنشستگی برای افراد بازنشسته
 • اصل و ترجمه رسمی گواهی تحصیلی برای دانش‌آموزان و دانشجویان
 • دعوتنامه ارسالی از انگلستان به همراه کپی پاسپورت و مدارک اقامتی دعوت کننده، پرینت حساب بانکی، مدارک شغلی و گواهی اشتغال به کار با ذکر درآمد، فیش حقوقی، سند ملکی محل اقامت در انگلستان یا اجاره نامه، آخرین برگه مالیاتی پرداخت شده، قبوض پرداختی از قبیل آب، برق، گاز و غیره
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • واچر هتل

تمامی مدارک فوق باید توسط یکی از دارالترجمه‌های رسمی ترجمه شده و به تأیید وزارت دادگستری و امور خارجه در ایران رسیده باشند. لازم به ذکر است که تمامی مدارک باید در کاغذ سایز A4 ارائه شوند و هیچ گونه سوزن یا منگنه‌ای به آنها متصل نباشد.

نحوه و مراحل دریافت ویزای انگلیس

اولین مرحله برای درخواست ویزای توریستی انگلیس مراجعه به وبسایت رسمی سفارت انگلستان و ایجاد یک حساب کاربری شخصی می‌باشد. سپس متقاضی باید یک فرم را بسته به نوع ویزای انتخابی خود در این سایت به طور کامل و با دقت تکمیل نماید. توجه داشته باشید که این فرم باید به زبان انگلیسی کامل گردد.

پس از تکمیل فرم مربوطه، متقاضی به صفحه گرفتن وقت هدایت خواهد شد. در حال حاضر مرحله انگشت‌نگاری و  تحویل دادن مدارک در ۳ کشور ایران، امارات (دبی و ابوظبی) و ترکیه (استانبول و آنکارا) برای شهروندان ایرانی انجام می‌پذیرد. بعد از انتخاب مرکز بیومتریک مورد نظر، متقاضی به درگاه پرداخت هزینه اخذ ویزای انگلیس هدایت شده و مبلغ مورد نظر را با یک کارت معتبر بین‌المللی پرداخت می‌نماید.

با انتخاب مرکز انگشت‌نگاری، تعیین وقت و پرداخت هزینه مربوطه درخواست کننده ویزای انگلستان باید مدارک مورد نظر را آماده نموده و در روز مربوطه جهت تحویل مدارک و ثبت انگشت‌نگاری به مرکز مورد نظر مراجعه نماید. در روز تعیین شده هیچ گونه مصاحبه‌ای به طور رسمی انجام نخواهد گرفت و تنها مدارک به صورت کامل دریافت شده و اثر انگشت و احراز هویت انجام می‌شود.

هزینه دریافت ویزای انگلیس

برای درخواست جهت دریافت ویزای توریستی انگلیس دفاتری در ایران، امارات و ترکیه در نظر گرفته شده‌اند که در واقع همان امور کنسولی سفارت انگلیس را خارج از سفارت انجام خواهند داد. متقاضی ویزای توریستی انگلستان، پس از تکمیل فرم و تعیین وقت به صورت آنلاین باید هزینه‌ای را جهت بررسی پرونده خود پرداخت نماید.

این هزینه که به صورت آنلاین و از یک کارت بین‌المللی باید پرداخت شود نسبت به نوع ویزا و کشور مرکز انگشت‌نگاری متفاوت است. مرکز انگشت‌نگاری (VFS) در تهران برای ویزای توریستی ۶ ماهه ۱۳۷ دلار آمریکا، ویزای ۲ ساله ۵۲۱ دلار، ویزای ۵ ساله ۹۴۵ دلار و ویزای ۱۰ ساله ۱۱۱۸۶ دلار جهت بررسی پرونده از متقاضی دریافت می‌کند.

در صورتی که متقاضی ویزای انگلیس بخواهد از یک مرکز انگشت‌نگاری یا بیومتریک خارج از ایران برای اخذ ویزای توریستی اقدام نماید نیز همین مبالغ باید پرداخت شود که هزینه رفت و آمد به آن کشور و هزینه اقامت و همچنین پیکاپ ویزا نیز به آن اضافه خواهد شد.

پیگیری جواب ویزای انگلیس

پس از انجام مرحله انگشت‌نگاری و تحویل مدارک جهت اخذ ویزای توریستی انگلستان، بنا بر اعلام وبسایت رسمی وزارت امور خارجه این کشور، مدت زمان صدور ویزا و یا رد درخواست حدوداً ۳ تا ۶ هفته زمان خواهد برد.

در صورتی که متقاضی ویزا خارج از ایران مرحله بیومتریک خود را انجام داده باشد، پس از صدور جواب و پاسخ مثبت به درخواستش، در صورتی که وی پاسپورت را با خود به ایران بازگردانده باشد تنها دو هفته زمان خواهد داشت تا پاسپورت خود را به مرکز مربوطه ارسال و پس از ثبت ویزا داخل پاسپورت آن را تحویل بگیرد. این فرآیند معمولاً مشکل و هزینه‌بر خواهد بود و بهتر است که انگشت‌نگاری در VFS تهران انجام شود.

اما اگر متقاضی وقت خود را در مرکز انگشت‌نگاری تهران گرفته باشد و مدارک خود را آنجا تحویل بدهد، در صورت پذیرش درخواست وی، مرکز مربوطه پس از ثبت ویزا داخل پاسپورت، گذرنامه را به آدرس مشخص شده از سوی متقاصی توسط پست ارسال خواهد کرد.

مشاوره اخد ویزای انگلستان

از آنجا که ویزای توریستی انگلستان یکی از معتبرترین ویزاهای دنیا می‌باشد و همیشه یکی از مشکل‌ترین ویزاهای دریافتی توسط شهروندان ایرانی به حساب می‌آید، بهتر است که درخواست خود را از ابتدا با یک مشاور و کارشناس مجرب انجام داده تا از هر گونه اشتباهی جلوگیری شود.

کارشناسان ویزا در مجموعه «نیلاگشت» با سال‌ها تجربه در امور اخذ ویزای انگلستان از آغاز تا پایان فرآیند دریافت ویزای انگلیس در کنار شما خواهند بود و در اسرع وقت و با کمترین هزینه شانس اخذ ویزا را برای شما افزایش خواهند داد.

برای مشاوره و راهنمایی‌های بیشتر با کارشناسان ما تماس گرفته و یا به شبکه‌های اجتماعی «نیلاگشت» مراجعه نمایید.

تماس تهران ۱۷۶۵

دفتر تهران ۲۲۰۱۲۵۸۶

تماس مستقیم واتساپ:۰۹۱۲۰۰۴۵۲۵۷

VISA@NILAGASHT.COM