لانج فرودگاهی (Lounge pass)

لانج فرودگاهی

مسافرانی که در تمامی فرودگاه‌های سرتاسر دنیا سفر خود را آغاز کرده و یا به مقصد خود می‌رسند، به طور حتم با رخدادی به نام «انتظار» روبه‌رو بوده‌اند. تأخیر در پرواز و یا ترانزیت و توقف برای مقصد بعدی همواره برای مسافرین مشکل به وجود آورده‌اند.
پروازهای طولانی‌مدت مسافر را به طور طبیعی خسته خواهد کرد و وی دیگر تحمل انتظار در فرودگاه را نخواهد داشت. اما، راه حل آن را زمان زیادی است که فرودگاه‌های سرتاسر دنیا، به خصوص فرودگاه‌های بین‌المللی، پیدا کرده‌اند.
«لانج فرودگاهی» به مسافرین کمک خواهد کرد تا در سفرهایی که مسافر در فرودگاه کشور ثالث ترانزیت شده و یا تأخیر در زمان پرواز طولانی می‌شود، زمان انتظار خود را به راحتی سپری کرده و یا حتا گاهی از آن لذت هم ببرد!

لانج فرودگاهی چیست؟

لانج فرودگاهی به مکانی گفته می‌شود که تمامی امکانات راحتی و آسایش را برای مسافرین در فرودگاه فراهم آورده تا در صورت تأخیر در پروازشان و یا زمان ترانزیت بین دو پرواز خود را در آسایش سپری کرده و همچنین تجدید قوا کنند.
البته، این معرفی کلی تنها تعریفی ساده از لانج فرودگاهی را نشان می‌دهد. در حال حاضر لانج فرودگاهی به تدریج تبدیل به مکانی لوکس شده است که گاهی مسافرانی که مشکلات فوق را ندارند نیز نمی‌توانند از استفاده از آنها صرف نظر کنند.
اولین «لانج فرودگاهی» دنیا در سال ۱۹۳۹ توسط آمریکن ایرلاین در فرودگاه «لا گواردیا» واقع در شهر نیویورک تأسیس شد. هدف این مکان ابتدا تنها استراحت و کسب آرامش پیش و پس از سفر مسافرین بود. تا سال‌ها لانج فرودگاهی نقش اساسی را در فرودگاه‌های دنیا ایفا نمی‌کرد و تنها به صورت یک کلاب برای خوردن غذا و نوشیدن استفاده می‌شد.
به تدریج، و طی سالیان بعد کارکرد لانج فرودگاهی از یک رستوران فراتر رفت و امکانات مفید دیگری نیز به آنها اضافه شد، به طوری که اکنون یک فرودگاه بین‌المللی بدون لانج فرودگاهی در ذهن هیچ مسافری نمی‌گنجد.

خدمات لانج فرودگاهی شامل چه مواردی می‌شود؟

سرویس لانچ فرودگاهی

با ذکر تاریخچه کوتاهی از پیدایش و تکامل لانج فرودگاهی حال می‌پردازیم به لانج‌های مدرن امروزی و خدمات قابل ارائه توسط آنها.
خدمات یک لانج فرودگاهی بسته به موقعیت و فرودگاهی که در آن قرار دارد معمولاً متفاوت است. در حال حاضر تمامی ایرلاین‌های مطرح دنیا در فرودگا‌های بین‌المللی لانج فرودگاهی اختصاصی خود را با نام ایرلاین خود دارند. هدف اصلی تأسیس این لانج‌های فرودگاهی ارائه خدمات به مسافران «بیزینس کلاس» و «فرست کلاس» همان ایرلاین می‌باشد.
باید توجه داشت که مهم‌ترین مزیت یک لانج فرودگاهی دور شدن از همهمه سالن‌های عمومی فرودگاه و داشتن فضای شخصی بیشتر طی گذراندن زمان در فرودگاه باشد. با این حال، شاید بتوان خدمات ارائه شده از طرف یک لانج فرودگاهی را به طور کلی در موارد زیر توضیح داد:

  • مکانی برای استراحت؛ این امکان رفاهی می‌تواند از یک کاناپه راحتی تا یک سوئیت با تختخواب دو نفره در هر لانج فرودگاهی متغیر باشد.
  • جایی برای صرف غذا و نوشیدن؛ یکی از اولین و مهم‌ترین کارکردهای یک لانج فرودگاهی. البته و به طور حتم کیفیت و تنوع غذا و نوشیدنی کاملاً بسته به لانج انتخابی و هزینه آن خواهد بود.
  • امکان استفاده از اینترنت پرسرعت؛ شاید در بدو امر این خدمات برای افرادی به کار می‌آمد که اغلب برای موارد تجاری سفر می‌کردند، اما اکنون با همه‌گیر شدن اینترنت استفاده از آن دیگر استثنائی نمی‌شناسد.
  • استفاده از دوش و حمام؛ بسیاری از افرادی که به قصد ملاقات‌های تجاری سفر می‌کنند، شاید هنگام رسیدن به مقصد زمان گرفتن دوش نداشته باشند. این امکان که فقط در برخی از لانج‌ها ارائه می‌شود به فرد اجازه می‌دهد برای قرار کاری خود آماده و مهیا باشد.
  • امکان استفاده از روزنامه و مجلات؛ راه حلی برای گذراندن زمان، البته اگر گوشی‌های همراه این اجازه را بدهند!!
  • نمایش برنامه‌های پرواز در مانیتور؛ شاید این گزینه خیلی جزو خدمات لوکس و مفید به حساب نیاید ولی بسیار ضروری است. مسافر بدون نگرانی و بیرون آمدن از لانج می‌تواند از زمان دقیق پرواز خود مطمئن شده و با آرامش به استراحت خود ادامه دهد.

با ذکر موارد فوق شاید اصلی‌ترین مزایا و کاربردهای یک «لانج فرودگاهی» را توضیح دادیم، اما این همه ماجرا نیست. گزینه‌های لوکس و عجیب دیگری نیز در برخی از لانج‌های فرودگاهی به مسافران ارائه می‌شود. برای مثال؛ برخی از لانج‌های فرودگاهی امکان ماساژ اسپا را نیز برای مشتریان خود ارائه می‌دهند که می‌تواند گزینه وسوسه‌برانگیزی بین یک سفر طولانی باشد.
به طور کلی می‌توان گفت که در حال حاضر «لانج فرودگاهی» در هر فرودگاهی جزئی جدایی‌ناپذیر به حساب آمده و بسیاری از مسافران کثیرالسفر به نوعی به آن عادت کرده‌اند.

چه کسانی می‌توانند از خدمات لانج فرودگاهی استفاده کنند؟

پاسخ این سؤال این است که همه افراد؛ حتی آنها که بلیط هواپیما ندارند هم می‌توانند از لانج فرودگاهی استفاده کنند!
در فرودگاه‌های سرتاسر دنیا لانج‌های فرودگاهی در دو مکان مجزا خدمات ارائه می‌دهند. برخی از آنها در بخش ترانزیت فرودگاه، که فقط افرادی که حین سفر در آن فرودگاه توقف دارند می‌توانند از این لانج‌های فرودگاهی استفاده‌ کنند. برخی دیگر از لانج‌ها نیز در سالن اصلی فرودگاه، پیش از چک پاسپورت خدمات ارائه می‌دهند که حتی همراهان مسافرین نیز امکان استفاده از آنها را خواهند داشت.
همانطور که ذکر شد، اکثر ایرلاین‌ها نیز برای مسافران بیزینس و فرست‌کلاس خود لانج فرودگاهی تدارک دیده‌اند که هزینه‌ای برای مسافرین در بر نخواهد داشت. در غیر این صورت هزینه هر لانج فرودگاهی معمولاً به صورت ۳ ساعت یا ۶ ساعت استفاده از آنها از متقاضی دریافت خواهد شد. در صورت تمایل، مسافر می‌تواند با شارژ هزینه بیشتر مدت زمان زیادتری را در لانج سپری کند.
اغلب لانج‌های فرودگاهی در دنیا امکان رزرو آنلاین لانج خود را از پیش به مسافر می‌دهند. با این کار مسافر با خیال راحت و داشتن برگه ورود به لانج، سفر خود را آغاز می‌کند. هزینه لانج فرودگاهی در هر نقطه از دنیا و بسته به خدمات ارائه شده توسط لانج بسیار متغیر می‌باشد.

خدمات لانج فرودگاهی «نیلا گشت»

مجموعه خدمات گردشگری نیلاگشت این افتخار را دارد که جزو اولین ارائه‌دهندگان لانج فرودگاهی در ایران برای تمامی فرودگاه‌های سرتاسر دنیا بوده است. سفر لوکس و با آرامش خیال برای مسافر، تنها هدف مجموعه ما می‌باشد.
امکان رزرو تمامی لانج‌های فرودگاهی دنیا و پرداخت هزینه آن به صورت آنلاین تنها بخش کوچکی از خدمات «نیلا گشت» در راستای فراهم آوردن آسایش برای مسافران هم‌وطن ما خواهد بود.
لطفاً برای اطلاع از قیمت لانج‌های فرودگاهی دنیا و اطلاعات تکمیلی با کارشناسان «نیلا گشت» تماس بگیرید.