بهترین شغل ها در کانادا

اخذ ویزای کانادا در زمینۀ فناوری در سال ۲۰۲۰

در چند سال اخیر با سختگیری ایالات متحده در جذب مهاجر، شرکت های فناوری پیشرفته ترجیح داده اند تا دفاتر خود را در کانادا تأسیس کنند، کشوری که سیاست های مهاجرپذیری آسان تری را دارد. همین امر باعث شده تا برخی ایالات کانادا شرایطی را جهت اخذ ویزای کانادا برای کسانی که در رشته های فناوری پیشرفته مهارت دارند، فراهم آورند.

شرکت های بزرگ آمریکایی مانند گوگل و آمازون بر این باورند که کشور آمریکا به اندازه کافی کارمندان با تجربه در زمینه های فناوری پیشرفته ندارد و آن ها با استخدام کارمندان بین المللی توانسته اند هزینه های شرکت را پایین نگه دارند و سود بیشتری را عاید کمپانی ها سازند. ولی بعد از سال ۲۰۱۷ به لطف سیاست های دولت ترامپ مهاجران برای گرفتن ویزای موقت کاری با موانع و مالیات های بسیاری مواجه شدند و ترجیح دادند که از ادامۀ همکاری با این شرکت ها استعفا دهند.

۲۱% شرکت های آمریکایی در کانادا شعبه دارند و ۳۸% هم تصمیم دارند که فعالیت های خود را در کانادا گسترش دهند و به همین خاطر با رشد چشمگیر شرکت های فناوری در کانادا روبرو هستیم. رشدی که فرصت خوبی را برای کسانی که قصد دارند ویزای کانادا را کسب کنند فراهم می آورد چرا که کانادا هم برای نیروی کار در این زمینه نیاز به جذب مهاجر و ارائه ویزای کانادا خواهد داشت. حتی کشورهای دیگر هم ترجیح می دهند کسب و کار خود را در کانادا و نه آمریکا راه بیندازند. آن ها سودآوری بیشتری را در کانادا می بینند. گرفتن ویزای H1B یا همان ویزای کاری موقت در کانادا تا مهاجرت تقریبا دو ماه به طول می انجامد در حالیکه در آمریکا حدود ۶ ماه زمان می برد. به همین دلیل بسیاری از کسانی که قصد کسب درآمد در خارج از کشور را دارند رو به سوی اخذ ویزای کانادا آورده اند.

کمبود نیروی کار فناوری پیشرفته راهی برای اخذ ویزای کانادا

کاناد هم چون آمریکا در زمینۀ نیروی کار ارزان برای های تک مشکل دارد و ترجیح داده تا این مشکل را با دادن اقامت در کانادا و آغوش باز به روی مهاجران حل کند. ادارۀ مهاجرت کانادا اعلام کرده است که سالانه ۴۰۰۰۰ کارمند “های تک” را پذیرش می کند و تا سال ۲۰۲۱ امیدوار است تعداد کلی مهاجرات تا ۳۵۰۰۰۰ نفر برسد.

پیشرفت کانادا در این زمینه قابل پیش بینی است. کانادا تبدیل به یکی از مراکز اصلی فناوری شده است و در لیست استعدادهای فنی CBRE (یک شرکت دولتی است که هر ساله گزارشی را بر مبنای جایگاه استعدادهای فناوری در اقتصاد ارائه می دهد. این گزارش شامل مکان هایی است که شرکت ها ترجیح می دهند در آنجا دفاتر خود را تأسیس کنند و سرمایه گذاری نمایند) در رتبه چهارم پس از سانفرانسیسکو، سیاتل و واشنگتن دی سی قرار گرفته است علاوه بر اینکه نسبت به سه شهر اول، توانسته موقعیت بهتری را برای جذب نیروی کار فراهم آورد. اتاوا در میان شهرهای کانادا و آمریکا گوی سبقت را در اشتغال فناوری ربوده است.

پیش بینی مشاغل تکنولوژی برتر در سال ۲۰۲۰

در سال جدید میلادی هم تقاضای دولت کانادا برای مشاغل تکنولوژیکی باعث شده تا ویزای کانادا در این زمینه ارائه گردد. کمبود نیروی کار در بخش فناوری در بریتیش کلمبیا و اونتاریو، برنامه های جدید مهاجرتی را در این ایالات رقم زده است. برنامه هایی که به متقاضیان کار دست بازی را برای گرفتن ویزای کانادا می دهد. در سال ۲۰۱۹ برنامه متقاضیان ایالت بریتیش کلمبیا (BC PNP)، برنامۀ آزمایشی خود را تا ژوئن ۲۰۲۰ تمدید کرد و ایالت اونتاریو هم در برنامه متقاضیان مهاجرتی (OINP) خود، قرعه کشی برای داوطلبان با تجربه فنی را به شکل اختصاصی جای داد. بدین ترتیب کسانی که بتوانند شرایط کار در یکی از ایالت های کانادا را کسب کنند می توانند ویزای کانادا را به راحتی به دست آورند.

پاتریک پولین یکی از مدیران بخش کارمندان راندستاد کانادا (شرکتی در زمینۀ مشاوره نیروی منابع انسانی) اظهار داشت که نیروی کار فعلی در کانادا کفاف مشاغل ایجاد شده در زمینه تکنولوژی را نمی دهد و واقعا در این زمینه کمبود نیروی انسانی وجود دارد. مهم ترین امر در حال حاضر ارائه ویزای کانادا و پذیرش مهاجران و استفاده از آن ها برای پر کردن جای خالی این مشاغل است. این شرکت پیش بینی خود در زمینه مشاغل مورد نیاز تکنولوژی و بازار تقاضا و مهارت های مورد نیاز و درآمد این عرصه برای سال ۲۰۲۰ بدین صورت منتشر کرده است:

در همین رابطه می خوانید

 • قوانین جدید انگشت نگاری کانادا
 • دلایل عدم پذیرش ویزای کانادا در سال ۲۰۱۹

  میزان درآمد در مشاغل تکنولوژی با ویزای کانادا

  بخش تکنولوژی در کانادا، رقابتی ترین عرصه در زمینه سودآوری و درآمد را دارد. در سال ۲۰۲۰ انتظار می رود که متوسط حقوق سالانه ۸۱۷۵۰ دلار باشد. کمترین درآمد ۵۵۰۰۰ دلار و بیشترین درآمد ۱۴۰۰۰۰ دلار تخمین زده شده است. شهرهای بزرگی چون تورنتو، مونترال و ونکوور به دنبال جذب استعدادها در این زمینه هستند و ویزای کانادا را به مهاجران مورد نظر اعطا می کنند.

  مهارت های لازم در این زمینه مخصوصا توانایی کدنویسی به زبان های رایج کامپیوتری مانند جاوا، پایتون و انواع C-based می تواند در اخذ ویزای کانادا برای کار کمک کند. مهارت های فنی بیشتر این امکان را به متقاضیان خواهد داد که در شهرهای بزرگ کانادا بتوانند در شرکت مورد نظر و با حقوق بالا استخدام شوند.  مشاغل فنی مورد نیاز

  هشت شغل زیر در کانادا مورد نیاز شرکت های فناوری است:

  ۱– برنامه نویسی و توسعه دهنده

  یک توسعه دهنده تمام عیار با مهارت کامل در زمینه های ارتباط نهایی کاربر و سرورهای پشتیبانی و مخصوصا دانش کامل در زمینه کدنویسی و برنامه نویسی در همه جا مورد نیاز است و راهی برای کسب ویزای کانادا خواهد بود. کارفرمایان بیشتر به دنبال کسانی هستند که در زبان های جاوا، پایتون و نت تخصص داشته باشند.

  ۲- مدیر پروژه های IT

  از سال گذشته تقاضا برای به دست آوردن نیروی کار در این زمینه افزایش داشته است. کارفرمایان به دنبال اشخاصی با مهارت مدیریت در زمینه PMP، PMI یا متخصصان دارای مدرک در زمینه Agile هستند. داشتن مدارک معتبر ذکر شده یکی از راه های گرفتن ویزای کانادا برای متقاضیان کار خواهد بود.

  ۳– تحلیل گر تضمین کیفیت

  یک تحلیل گر تضمین کیفیت یا QA به کنترل نرم افزارها و سایت ها می پردازد و با توجه به موقعیت شرکت ها در کانادا این شغل یکی از مشاغل پرتقاضا در سال اخیر بوده است. به طوری که ویزای کانادا برای کسانی که با نرم افزارهای کاربر پسند و باگ فیری آشنایی دارند، فراهم است.

  ۴- تحلیل گر داده

  شرکت ها برای گسترش تجارت خود متکی بر داده هایی هستند که جمع آوری می کنند به همین دلیل تحلیل گر داده در شرکت ها نقشی کلیدی خواهد داشت، کسی که بتواند انبوه اطلاعات شرکت را تنظیم و تحلیل کند. شرکت های بزرگ به خوبی دریافته اند که با تکیه بر داده ها بایستی تحلیل گران قابلی را هم استخدام کنند و به همین دلیل تقاضا برای افراد متخصص در این زمینه با افزایش اهمیت داده ها در کار تجارت، بالا رفته است. کسانی که در این زمینه مهارت بالایی داشته باشند از گزینه اخذ ویزای کانادا برای کار می توانند بهره مند شوند.

  ۵– تحلیل گر تجارت فناوری اطلاعات

  متخصصان در زمینه فناوری و تحلیل های نرم افزاری، امسال شانس زیادی برای اخذ ویزای کانادا خواهند داشت. اهمیت آن ها در شکل دهی و بهینه سازی سیستم ها و نرم افزارهای تجاری و افزایش کارآیی آن ها باعث شده تا کارفرمایان به دنبال این گروه شغلی باشند.

  ۶– مهندس ارشد نرم افزار

  تقاضا برای مهندسان با تجربه و توسعه دهندگان با مهارت های کدنویسی در حال حاضر نسبت به مهندسانی که در سطوح پایین تر و تازه کار هستند بیشتر است. بیشتر کارفرمایان ترجیح می دهند از کاندیداهایی استفاده کنند که سال ها در این زمینه فعالیت داشته اند و ویزای کانادا را به آن ها ارائه دهند.

  ۷– مدیر شبکه

  وظیفه مدیران شبکه کسب اطمینان از جریان درست امور هم در بخش کارفرمایان و هم مشتریان است. آن ها به مدیریت سرورها و تنظیمات شبکه می پردازند. همچنین بر ستاپ و شبکه فناوری اطلاعات نظارت دارند. می توان گفت که مدیر شبکه نیز از مشاغل حیاتی در زمینه تکنولوژی است که با توجه به گسترش شرکت های معتبر در کانادا نیاز به این گروه شغلی به شدت احساس می شود. به همین دلیل فرصت ویزای کانادا برای ایشان فراهم خواهد بود.

  ۸– متخصص پشتیبانی فنی

  با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در زندگی روزمره در سال های اخیر، نیاز به متخصصانی که بتوانند در زمینۀ مشکلات فنی سخت افزاری و نرم افزاری به شرکت های تجاری و مشتریان یاری رسانند و نیازها و مسائل آن ها را پشتیبانی کنند، افزایش یافته است. به همین دلیل در یک سال اخیر نیاز به چنین افرادی در شرکت ها، دولت کانادا را بر آن داشته است تا به این گروه از کارمندان ماهر ویزای کانادا را ارائه کند.

  کسانی که تصمیم دارند ویزای کانادا را در مشاغل به دست آورند باید امتیاز لازم را در ایالت مورد نظرشان کسب کنند. این امتیاز معمولا از برنامه های هر ایالت برای دادن مجوز کار و همینطور سیاست های کلی مهاجر پذیری دولت کانادا پیروی می کند.

  معمولا برای ویزای کانادا تجربه های کاری و آموزش های آکادمیک در حوزۀ مربوطه لازم است. مضافا آنکه امتیاز کافی در یکی از امتحانات زبان انگلیسی معتبر ضروری است. به همین خاطر بسیاری از کسانی که می خواهند با اقامت در کانادا کسب درآمد کنند با ویزای تحصیلی کانادا و گذراندن دو سال در دانشگاه ها و مراکز آموزشی آنجا راحت تر می توانند به شغل مورد نظر خود دست یابند.