انواع دعوتنامه کانادا

ویزای توریستی کانادا در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین ویزاهای درخواست‌شده از سوی شهروندان ایرانی می‌باشد. این ویزا که به نام‌های ویزای ۵ ساله یا مولتی کانادا نیز شناخته می‌گردد، به دارنده آن اجازه می‌دهد که به اندازه اعتبار پاسپورت خود برای هر چندبار به این کشور سفر کرده و طی هر سفر بتواند حداکثر ۶ ماه را در خاک کشور کانادا سپری کند.

اما، با این وجود که این ویزا مزایای بسیاری دارد اخذ آن نیز مشکلاتی در پی خواهد داشت. پس از گذشت چند سال از صدور این ویزا با شرایط جدید، اکنون مشخص شده است که یکی از فاکتورهای مهم صدور این ویزا برای شهروندان ایرانی دارا بودن «دعوتنامه» معتبر است.

دعوتنامه به نامه‌ای اطلاق می‌شود که از سوی یکی از افراد مقیم یا شهروند و یا یک سازمان رسمی یک کشور برای فرد یا افراد خاصی از کشور مبدأ صادر شده و آنها را به صورت رسمی به کشور مقصد دعوت می‌کنند. این نامه در هر کشوری می‌تواند با شرایط خاص همان کشور تنظیم گردد. در اینجا، شرایط تنظیم دعوتنامه کانادا و انواع آن را شرح خواهیم داد تا متقاضیان ویزای توریستی کانادا با هر دعوتنامه‌ای اقدام به درخواست ویزا نکرده و پرونده‌شان به دلیل دعوتنامه غیرقابل قبول ریجکت نشود.

انواع دعوتنامه کانادا

انواع دعوتنامه های کانادا

به طور کلی، دعوتنامه‌هایی که از هر کشوری برای متقاضی ویزا صادر می‌گردد، دسته‌بندی‌های خاص خود را دارد. در مورد دعوتنامه‌های کانادا نیز وضع به همین منوال است. در بخش زیر انواع دعوتنامه‌های کانادا را با توضیح هر کدام و شانس پذیرش آنها از طرف افسر پرونده شرح خواهیم داد:

دعوتنامه توریستی

این نوع دعوتنامه که متقاضیان ویزای توریستی کانادا در کشورمان ایران از آن زیاد استفاده می‌کنند، صرفاً جهت اعلام ورود متقاضی به کشور کانادا صادر می‌گردد. این نوع دعوتنامه را معمولاً آژانس‌ها و مراکز خدمات گردشگری ایرانی یا کانادایی حاضر در خاک کانادا به صورت گروهی برای آن دسته از متقضیان ویزای توریستی کانادا صادر می‌کنند که به صورت گروهی (تور مسافرتی) قصد بازدید از کشور کانادا را دارند.

این نوع دعوتنامه به این دلیل خیلی مورد پذیرش افسر پرونده قرار نمی‌گیرد که آژانس گردشگری مربوطه در کانادا آن را به صورت گروهی صادر کرده و ضمانتی برای هیچ‌کدام برعهده نمی‌گیرد.

اکثر آژانس‌های هواپیمایی و شرکت‌های گردشگری در ایران که در حوزه ویزای کانادا فعال هستند، با اخذ مبلغی از متقاضی این نوع دعوتنامه را برای او در پرونده‌ وی می‌گذارند. طی یکی دو سال اخیر اکثر پرونده‌های این متقاضیان با دعوتنامه توریستی ریجکت شده‌اند.

دعوتنامه تجاری

از آنجا که در حال حاضر کشور کانادا با کشور ایران از لحاظ تجاری مراوده رسمی و قانونی زیادی ندارد، اقدام با این دعوتنامه نیز با ریسک همراه خواهد بود. در ضمن، معمولاً این دعوتنامه که از سوی یک شرکت رسمی کانادایی صادر می‌گردد، به نام صاحب یک شرکت و یا فرد معرفی‌شده توسط شرکت ایرانی تنظیم خواهد شد و متقاضی برای به همراه بردن خانواده خود دچار مشکل خواهد شد.

با این حال، در صورتی که فردی در ایران با شرایط مالی مناسب و دارا بودن یک کسب‌وکار قانونی و چندساله با این نوع دعوتنامه اقدام به درخواست ویزای توریستی کانادا کند، شانس اخذ آن را خواهد داشت.

دعوتنامه نمایشگاهی

در کشور کانادا، سالیانه، تعداد زیادی نمایشگاه بین‌المللی معتبر مربوط به هر کسب‌وکار و زمینه‌ای برگذار می‌شود. از آنجا که کشور ما با کانادا روابط تجاری مستقیم و گسترده‌ای ندارد، برای شرکت در این نمایشگاه‌ها به عنوان ارائه و فروش محصولات معمولاً دعوتنامه‌ای از سوی برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها به افراد و شرکت‌های ایرانی ارسال نمی‌گردد.

با این وجود، در صورتی که کسب‌وکار متقاضی با نمایشگاه مربوطه همخوانی داشته باشد و مدارک آن به صورت قانونی در اختیار متقاضی باشد، می‌تواند طی مکاتبه‌ای با یکی از شرکت‌های کانادایی حاضر در آن نمایشگاه دعوتنامه‌ای برای مالک یا مدیرعامل شرکت اخذ نمود و از این طریق به عنوان بازدیدکننده برای ویزای کانادا اقدام نمود.

لازم به ذکر است که این نمایشگاه‌ها به طور معمول بلیط ورودی قابل خرید خود را از چند ماه زودتر به صورت آنلاین در معرض فروش می‌گذارند. متقاضی ویزای توریستی کانادا در صورت دریافت دعوتنامه برای نمایشگاه، بلیط آن را نیز باید به صورت آنلاین خریداری کرده و به پرونده خود ضمیمه نماید. بدیهی است که در صورت رد درخواست ویزا، متقاضی بابت هزینه خرید بلیط نمایشگاه مبلغی را دیگر بازپس نخواهد گرفت.

دعوتنامه دوست و آشنا

در حال حاضر، شاید هر شهروند ایرانی دوست و آشنایی را که مقیم یا شهروند کانادا باشد در این کشور داشته باشد. بسیاری از متقاضیان ویزای توریستی کانادا طی این چند سال با دعوتنامه از سوی دوست و آشنای خود در خواست داده‌اند. به طور قطع نمی‌توان گفت که دعوتنامه یک دوست یا آشنا باعث صدور ویزا خواهد شد یا خیر.

تنها مورد مهم در مورد دعوتنامه از سوی دوست یا آشنا این است که شرایط وی در کشور کانادا، از لحاظ مالی، شغلی و اجتماعی تأثیر زیادی در صدور و عدم صدور ویزا از سوی افسر پرونده خواهد گذاشت. و از آن مهم‌تر سایر شرایط متقاضی ویزا، به خصوص شرایط مالی و تاریخچه سفر وی نیز به صدور ویزای توریستی وی کمک زیادی خواهد نمود.

دعوتنامه فامیل سببی و نسبی

همان طور که بسیاری از شهروندان ایرانی دوست و آشنا در کشور کانادا دارند، فامیل تعداد زیادی از ایرانی‌ها نیز در این کشور مقیم یا شهروند می‌باشند. به طور معمول، دعوتنامه از سوی فامیل می‌تواند تأثیر بیشتری بر افسر پرونده در روند صدور ویزا بگذارد. البته، نوع نگارش دعوتنامه از سوی دعوت‌کننده برای قانع کردن افسر پرونده و نیز اثبات ارتباط خانوادگی با مدارک معتبر می‌تواند شانس اخذ ویزا را بالاتر ببرد.

برای اثبات روابط فامیل‌های نزدیک معمولاً گذاشتن ترجمه رسمی شناسنامه همه افراد مرتبط به متقاضی و دعوت‌کننده در پرونده ضروری به نظر می‌رسد. در فرآیند اقدام برای ویزای توریستی کانادا، از متقاضی درخواست می‌شود در صورت دارا بودن دعوتنامه اگر مدرکی دال بر اثبات آن را دارد نیز ارائه نماید.

بدیهی است که در این مورد نیز شرایط فرد دعوت‌کننده و متقاضی ویزا تأثیر به‌سزایی در صدور ویزا خواهد داشت.

دعوتنامه دانشجو

بسیاری از افرادی که به کشور کانادا وارد می‌شوند، از طریق ویزای تحصیلی اقامت موقت این کشور را می‌گیرند. این افراد که معمولاً در سنین پایین مشغول به تحصیل در کشور کانادا می‌شوند نیز به دلیل دلتنگی برای اقوام و دوستان خود دعوتنامه ارسال می‌کنند.

در مورد دعوتنامه دانشجویان، این نکته ضروری است که معمولاً زمانی دعوتنامه آنها مورد پذیرش افسر پرونده قرار می‌گیرد که اقوام درجه اول (پدر، مادر، برادر، خواهر یا همسر و فرزند) خود را به این کشور دعوت نمایند. در ضمن ضروری است که دانشجو تمامی مدارک تحصیلی خود را از دانشگاه مربوطه گرفته و ضمیمه دعوتنامه خود نماید.

دعوتنامه اقوام درجه یک

در سال ۲۰۱۴ که شرایط صدور ویزای کانادا تغییر یافت و صدور ویزا آسان‌تر و مدت اعتبار و اقامت آن افزایش یافت، دولت کانادا اعلام نمود که ویزای توریستی کانادا به دلیل تعداد زیاد مهاجرین در این کشور و جهت سهولت دیدار آنها با اقوام انها به «ویزای فامیلی» تغییر نام می‌دهد.

طی این چند سال به وضوح مشاهده شده است که حدود ۹۰ درصد دعوتنامه ارسالی از یک فرد مقیم کانادا یا شهروند آن کشور منجر به صدور ویزای توریستی برای اقوام درجه یک او شده است. با این وجود که دعوتنامه اقوام درجه یک باعث می‌شود بسیاری از کمبودهای پرونده متقاضی ویزا به چشم افسر پرونده نیاید، ولی باز مطمئن‌تر است که متقاضی ویزا علاوه بر دعوتنامه اقوام درجه یک خود سایر شرایط خود را نیز تا حد امکان بهبود ببخشد تا اخذ ویزای او تضمین شود.

نکته بسیار مهم در مورد دعوتنامه اقوام درجه یک این موضوع می‌باشد که فرد دعوت‌کننده در صورتی که هنوز شهروند آن کشور نشده باشد و یا از دولت کانادا کمک مالی دریافت نماید، می‌تواند دعوتنامه وی را بی‌ارزش کرده و باعث رد پرونده متقاضی ویزا شود. بهتر است فرد دعوت‌کننده ابتدا شرایط پایداری در کشور کانادا برای خود ایجاد کند و سپس اقدام به دعوت اقوام خود نماید.

انواع دیگر دعوتنامه کانادا

دعوتنامه‌های دیگری نیز بسته به شرایط می‌توان از کشور کانادا دریافت نمود که هر کدام ارزش خود را خواهند داشت. دعوتنامه برای برگزاری همایش یا کنفرانس و گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی از این دسته‌اند. همچنین، شرکت‌های کانادایی که در زمینه اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری فعالیت دارند نیز بسته به شرایط فرد متقاضی- مخصوصاً شرایط مالی وی- گاهی برای آنها دعوتنامه‌ای رسمی از طریق شرکت خود صادر می‌کنند.

این نوع دعوتنامه‌ها بسته به شخص یا سازمان دعوت‌کننده و شرایط قابل قبول متقاضی ویزا به نظر افسر پرونده خواهد رسید و تصمیم نهایی را برای صدور یا عدم صدور ویزا را خواهد گرفت.

شرایط دعوتنامه کانادا

همان طور که ذکر آن رفت، دعوتنامه نامه‌ای است که از طرف یک کشور برای متقاضی ویزا صادر می‌گردد. اما، به طور حتم این دعوتنامه برای مورد پذیرش قرار گرفتن باید دارای شرایطی نیز باشد.

بسیاری از افرادی که در کانادا زندگی می‌کنند، بر این گمان هستند که یک نامه معمولی با امضای آنها مورد قبول افسر پرونده صدور ویزا قرار خواهد گرفت. دعوتنامه صادر شده از هر کشوری استانداردهای خود را دارد و کشور کانادا نیز از این قاعد مستثنی نیست.

در کشور کانادا، وکلای رسمی مهاجرت با دریافت مبلغی متن دعوتنامه را برای فرد دعوت‌کننده تنظیم کرده و با مهر خود آن را تأیید (Notary) می‌کنند. این مورد خیال افسر پرونده را راحت خواهد نمود که دعوت‌کننده از داخل خاک کانادا اقدام به صدور دعوتنامه کرده و مشخصات داخل دعوتنامه با مشخصات اصلی وی همخوانی دارد. در ابتدای هر دعوتنامه مشخصات فرد یا افراد دعوت‌کننده از روی پاسپورت آنها و نیز آدرس منزل صحیح آنها درج خواهد شد.

مورد مهم دیگر نیز مشخصات و اسامی فرد یا افراد دعوت‌شونده در داخل دعوتنامه است. لازم و ضروری می‌باشد که مشخصات شخصی این افراد از روی پاسپورت معتبر آنها در دعوتنامه ذکر شده باشد تا با مدارک ارسالی از طریق متقاضیان ویزا مغایرتی به چشم نیاید.

متن اصلی دعوتنامه بسته به شرایط دعوت و فرد دعوت‌کننده می‌تواند متفاوت باشد. هر فرد دعوت‌کننده باید با توضیح مختصری هدف دیدار خود با متقاضی ویزا را شرح داده و مسئولیت آنها را طی اقامت‌شان در کشور کانادا برعهده بگیرد و تضمین نماید. این موارد می‌تواند محل اسکان، هزینه یا موارد پزشکی ضروری متقاضیان باشد.

اما، نکته آخر و بسیار مهم درباره دعوتنامه این است که اغلب افرادی که از کشور کانادا دعوتنامه ارسال می‌نمایند، برخی از مدارک شخصی خود را نیز ضمیمه دعوتنامه می‌کنند تا ارزش دعوتنامه را بالاتر ببرند. این مدارک می‌تواند شامل؛ تصویر کارت اقامت یا صفحه اول پاسپورت کانادایی‌شان، برگه مالیات سالیانه (T4 یا Notice of Assessment)، برگه اجاره یا سند خانه، گواهی شغلی و یا پرینت حساب بانکی خود یا خانواده‌شان باشد. بدیهی است که ضمیمه کردن موارد فوق تأثیر خوبی بر پرونده متقاضی خواهان ویزای توریستی کانادا خواهد گذاشت.

دعوتنامه کانادا چه مدت اعتبار دارد؟

هر دعوتنامه‌ای که صادر می‌گردد به اندازه‌ای اعتبار دارد که دعوت‌کننده درون متن آن ذکر کرده است. تاریخ صدور دعوتنامه توسط وکیل معمولاً اهمیتی نخواهد داشت. اما، در متن هر دعوتنامه، دعوت‌کننده زمانی را برای دیدار با متقاضی یا متقاضیان ویزای توریستی مشخص کرده که این زمان می‌تواند برای چند روز یا چند ماه مشخص شده باشد.

متقاضی ویزا مؤظف است که حدوداً پیش از یک ماه مانده به موعد تاریخ درج شده در دعوتنامه مدارک خود را برای در خواست ویزا ثبت نموده و مرحله انگشت‌نگاری (بایومتریک) مربوطه را نیز به انجام رساند. در غیر این صورت، و در حالتی که مدارک پس از موعد مقرر در دعوتنامه به دست افسر پرونده برسد امکان رد آن زیاد خواهد بود.

هزینه دعوتنامه کانادا چقدر است؟

همان گونه که در این مقاله ذکر شد، صدور دعوتنامه اگر به صورت رسمی در کشور کانادا انجام بگیرد هزینه نسبتاً کمی را برای آن به وکیل مهاجرت باید پرداخت نمود. در غیر این صورت هیچ‌گونه هزینه‌ای برای یک دعوتنامه قانونی پرداخت نمی‌گردد.

آژانس‌ها و شرکت‌های خدمات گردشگری طی سالیان اخیر با ارائه پیشنهاد گذاشتن دعوتنامه در پرونده، به متقاضیان ویزای توریستی مبالغ گاه هنگفتی را درخواست نموده‌اند. همان طور که در ابتدای این مطلب گفته شد، این دعوتنامه اگر قانونی باشد همان دعوتنامه توریستی است که در حال حاضر اعتبار چندانی برای اخذ ویزای توریستی نزد اداره مهاجرت کانادا ندارد.

لازم است متقاضیان حتماً در صورت پرداخت هزینه برای دعوتنامه به آژانس مربوطه پیش از اقدام برای درخواست، آن را مشاهده نموده و از اصل بودن و قانونی بودن آن اطمینان خاطر یابند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 13 =