راهنمای دریافت ویزای کانادا برای والدین، خواهر و برادر

ویزای کانادا برای خانواده

کانادا؛ دومین کشور وسیع دنیا؛ با طبیعتی بکر و زیبا؛ شهرهایی مدرن و دیدنی؛ مقصد گردشگران با هر سلیقه‌ای. دولت کانادا با جذب هرچه بیشتر مهاجرین باعث شده است تا ویزای توریستی کانادا به ویزای دیدار خانواده نیز منجر شود. از سال ۲۰۱۴، اداره مهاجرت کانادا صدور ویزای توریستی را تسهیل کرد تا خانواده مهاجران که رقم بالایی از جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند، با راحتی بیشتری به کانادا سفر کرده و زمان بیشتری را کنار هم بگذرانند.
لازم به ذکر است که دارنده ویزای توریستی کانادا اجازه کار، تحصیل تمام‌وقت و زندگی دائم را در خاک این کشور نخواهد داشت. وی پس از مدت تعیین‌شده در هر بار ورود (حداکثر ۶ ماه) می‌بایست کشور کانادا را ترک کند.
ویزای توریستی کانادا تنها ویزای موقتی است که در حال حاضر از طرف اداره مهاجرت کانادا صادر می‌گردد. افرادی که قصد بازدید از خانواده خود را دارند، مانند پدر و مادر یا خواهر و برادر یک فرد مقیم کانادا، تحت همین ویزا ولی با مدارک متفاوت برای ورود به کانادا درخواست می‌نمایند.
پیش از سال ۲۰۱۴، ویزای توریستی کانادا به صورت یک‌بار ورود (سینگل) نیز صادر می‌گردید، ولی از آن زمان تا به حال این ویزا فقط به صورت چندبار ورود (مالتیپل) به متقاضیان داده می‌شود.

روش‌های دریافت ویزا برای والدین

افراد مهاجری که در کانادا زندگی می‌کنند، یعنی یا اقامت دائم این کشور را دارند و یا شهروند کانادا می‌باشند، می‌توانند با ارسال دعوت‌نامه برای والدین خود شانس اخذ ویزای موقت یا همان ویزای توریستی مالتیپل را برای آنها افزایش دهند.
تمام مراحل اخذ ویزا برای والدین از کشور مبدأ مانند سایر درخواست‌کنندگان ویزای توریستی بوده و تنها دعوت‌نامه خانوادگی و مدارک شخصی دعوت‌کننده به مدارک معمول دیگر اضافه خواهد شد. البته، دارا بودن دعوتنامه از سوی خانواده درجه اول شانس کسب ویزا را بسیار افزایش خواهد داد.
در عین حال، باید دقت نمود که سایر مدارک والدین نیز به طور کامل آماده و ارسال شود و نقصی نداشته باشند. در غیر این صورت ممکن است حتی با وجود دارا بودن دعوت‌نامه مناسب خانوادگی، درخواست والدین دعوت‌ شده از طرف فرزند برای اخذ ویزا رد شود.
باید توجه داشت که ویزای توریستی صادر شده برای والدین یک فرد مقیم یا شهروند کانادا مانند سایر ویزاهای توریستی صادر شده و اعتبار آن به اندازه اعتبار پاسپورت والدین می‌باشد. آنها، همچنین می‌توانند با این ویزا طی کل اعتبار آن هر چندبار که می‌خواهند به کانادا سفر کرده و طی هر سفر حداکثر به مدت ۶ ماه در خاک این کشور اقامت داشته باشند.

سوپر ویزای کانادا چیست؟

این نوع ویزا که تحت برنامه ویزای موقتی کانادا قرار می‌گیرد، فقط برای پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ فردی صادر می‌شود که اقامت دائم کانادا را داشته و یا شهروند این کشور باشد.
این ویزا اجازه می‌دهد دارنده آن مدت زمان بیشتری را نسبت به ویزای توریستی در خاک کانادا اقامت داشته باشد. دلیل این امر گذراندن وقت بیشتر خانواده‌ها در کنار هم است. مدت زمان ورود تا خروج برای صاحب این ویزا می‌تواند تا ۲ سال باشد.
لازم به ذکر است، همانند ویزای توریستی، دارنده سوپر ویزای کانادا نیز اجازه کار و تحصیل تمام‌وقت نخواهد داشت.

شرایط دریافت ویزای کانادا برای پدر و مادر چیست؟

ویزای کانادا برای والدین

از سال ۲۰۱۴ به بعد که دولت کانادا ویزای توریستی خود را با نام ویزای خانواده، با مدت زیاد و چندبار ورود صادر می‌کند، شرایط دریافت ویزا برای والدین آسان‌تر شده و شانس اخذ ویزا برای آنها نسبت به دیگران افزایش قابل توجهی یافته است.
در صورت دارا بودن دعوت‌نامه از فرزندی که اقامت دایم کانادا را داشته و یا شهروند این کشور محسوب می‌گردد، باقی مدارک جهت دریافت ویزا برای والدین کمتر از سایر درخواست‌کنندگان مورد دقت و توجه افسر پرونده صدور ویزا قرار خواهد گرفت. بدین معنا که اگر یک فرد عادی و بدون دعوت‌نامه برای دریافت ویزای توریستی کانادا احتیاج به تاریخچه سفر، شغل مناسب و دارایی مکفی دارد، برای والدین یک فرد مهاجر این موارد در میزان حداقل آن نیز مورد پذیرش قرار خواهد گرفت تا ویزای آنها صادر گردد.
لازم به ذکر است که نوع نگارش دعوت‌نامه و همچنین مدارک تکمیلی ارسال شده از طرف فرزند مقیم در کانادا بسیار اهمیت داشته و بهتر است برای اطمینان بیشتر از شرایط ارسال دعوت‌نامه با یک کارشناس ویزای مجرب مشورت نمود.

شرایط دریافت ویزا برای خواهر و برادر

دریافت ویزای توریستی کانادا برای خواهر و برادر یک فرد مقیم در کانادا تفاوت چندانی با دریافت ویزا برای والدین نخواهد داشت. البته معمولاً شانس اخذ ویزا برای والدین بیشتر خواهد بود.
برای دریافت ویزا برای خواهر و برادر، دعوت‌کننده باید یک دعوت‌نامه معتبر با دلایل کافی برای خواهر و برادر خود ارسال نماید تا متقاضی ویزا در مدارک درخواست خود قرار دهد. همچنین مدارک تکمیلی و شخصی فرد دعوت‌کننده نیز در صدور ویزا نقش مهمی ایفا خواهند کرد. این مدارک تکمیلی می‌تواند تصویر کارت اقامت یا شهروندی دعوت‌کننده، برگه مالیاتی، سند ملک و یا حساب بانکی وی در کانادا باشد.

تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای والدین کانادا

یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین مدارکی که برای اخذ ویزای توریستی کانادا نزد افسر پرونده اهمیت دارد، تمکن مالی درخواست‌کننده می‌باشد.
تمکن مالی می‌تواند شامل موجودی حساب بانک، اموال غیرمنقول مانند سند املاک و مستغلات و یا سهام باشد که طی بررسی پرونده در مجموع دارایی متقاضی (Assetts) به حساب می‌آیند.
برای بسیاری از متقاضیان ویزای توریستی کانادا اغلب این پرسش پیش می‌آید که چه میزان دارایی و تمکن مالی لازم است تا مورد قبول افسر پرونده قرار بگیرد. در حقیقت، هیچ ضابطه خاصی برای این مورد وجود ندارد. افسر مربوطه با توجه به شغل متقاضی اصلی، تعداد افراد داخل پرونده و نیز وضعیت کل پرونده تصمیم نهایی را خواهد گرفت.
اما در مورد ویزای توریستی والدین فردی که مقیم کشور کانادا است و برای آنها دعوت‌نامه معتبر ارسال کرده است، موضوع کمی متفاوت می‌باشد. در این صورت، میزان دارایی والدین در کشور مبدأ خود کمتر در اولویت افسر پرونده قرار گرفته و صدور ویزا برای آنها راحت‌تر انجام می‌پذیرد. با این حال، نباید از نظر دور داشت که تمکن مالی مناسب والدین می‌تواند شانس صدور ویزا را به حداکثر ممکن برساند.

نحوه درخواست ویزای خویشاوندی کانادا

نحوه درخواست ویزای توریستی کانادا برای اعضای خانواده تفاوتی با سایر متقاضیان ندارد. تنها موردی که شرایط را با سایر افراد متفاوت خواهد نمود، دارا بودن دعوتنامه معتبر و مدارک تکمیلی شخصی از سوی فامیل درجه یک از کشور کانادا می‌باشد که باید در مدارک ارسالی به سفارت آنها را لحاظ نمود.
برای آشنایی بیشتر، به طور خلاصه، نحوه درخواست ویزای توریستی کانادا و مدارک لازم در ادامه خواهد آمد:
مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا
ابتدا با توجه به مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا، متقاضی اقدام به جمع‌آوری اصل اسناد و ترجمه رسمی آن‌ها خواهد نمود. لازم به ذکر است که در اغلب موارد ثبت مهر تأیید دادگستری نیز پس از ترجمه مدارک ضروری می‌باشد.
پس از آماده‌سازی مدارک، متقاضی اصلی و خانواده‌اش اقدام به تکمیل فرم‌های اطلاعات شخصی خواهند کرد.
در ادامه، متقاضی می‌بایست اقدام به ثبت مدارک به صورت آنلاین کند و درخواست وقت انگشت‌نگاری (بایومتریک) نماید و یا پس از گرفتن وقت انگشت‌نگاری مدارک را به صورت حضوری به مراکز مشخص‌شده (VAC) تحویل دهد. این مراکز در دنیا وظیفه دریافت مدارک، انگشت‌نگاری و گرفتن عکس متقاضی ویزا را برعهده دارند و هیچ‌گونه امور کنسولی در آنها انجام نمی‌گردد.
شایان ذکر است که در حال حاضر به دلیل نبود سفارت کانادا در ایران، متقاضیان ویزای توریستی کانادا مجبورند تا برای فرآیند مرحله انگشت‌نگاری به کشورهایی که این مراکز در آنها موجود است سفر کنند.
از ابتدای نوامبر سال ۲۰۱۹ تعیین وقت قبلی برای انگشت‌نگاری ضروری بوده ولی همراه داشتن مدارک برای متقاضیانی که به صورت آنلاین درخواست داده‌اند ضرورتی ندارد. با این حال، به همراه داشتن برگه بایومتریک، برگه وقت و پاسپورت الزامی است. توجه داشته باشید که اعتبار انگشت‌نگاری برای هر فرد از زمان انجام آن ده سال می‌باشد.
پس از طی مرحله بایومتریک، فرآیند بررسی پرونده توسط اداره مهاجرت کانادا و افسر مربوطه آغاز خواهد شد. مدت زمان پاسخ‌دهی بسته به موقع ثبت پرونده می‌تواند متغیر باشد و از چند روز تا چند ماه طول بکشد.
در انتها، پس از بررسی‌های لازم، پذیرش یا عدم پذیرش درخواست متقاضی به او اعلام خواهد شد. در صورت قبول درخواست، متقاضی باید پاسپورت خود و سایر افراد حاضر در پرونده‌اش را جهت ثبت و چسباندن ویزا به همان مراکز تعیین‌شده یا VAC ارسال نموده تا فرآیند اخذ ویزای قطعی کانادا را به پایان برساند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی کانادا

به طور حتم مهم‌ترین مرحله برای اخذ ویزای توریستی کانادا انتخاب و جمع‌آوری مدارک خواهد بود. به این دلیل که افسر پرونده تنها اسناد تهیه‌شده توسط متقاضی را ملاک پذیرش یا رد پرونده قرار خواهد داد. برای گرفتن ویزای کانادا مصاحبه‌ای با درخواست‌کننده صورت نمی‌پذیرد. بنابراین، دقت در ارائه مدارک نقشی تعیین‌کننده خواهد داشت. در ادامه، تمامی مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا را ذکر خواهیم کرد:

  • اصل شناسنامه
  • اصل گذرنامه با مدت اعتبار حداقل شش ماه (بهتر است پاسپورت حداکثر اعتبار را داشته باشد، زیرا ویزای صادر شده به اندازه اعتبار پاسپورت خواهد بود)
  • گذرنامه‌های قدیمی و ویزاهای اخذ شده متقاضی طی ۱۰ سال گذشته
  • اصل اسناد اموال غیرمنقول متقاضی مانند سند ملک یا مغازه
  • اصل پرینت گردش حساب سه ماهه و موجودی حساب
  • اصل سند ازدواج
  • عکس رنگی و استاندارد با اندازه ۳٫۵ در ۴٫۵
  • اصل مدارک شغلی شامل گواهی اشتغال به کار، پروانه کسب، رونامه رسمی، لیست بیمه، کارت پرسنلی، حکم یا کارت بازنشستگی
  • دعوت‌نامه با ذکر نام، نسبت و آدرس دعوت‌کننده
  • مدارکی مبنی بر زندگی و اقامت دعوت‌کننده در کانادا (مانند برگه مالیات، گواهی شغلی، اجاره‌نامه و یا حساب بانکی)

تمامی مدارک فوق‌الذکر، به غیر از گذرنامه، عکس و دعوت‌نامه، جهت ارائه به اداره مهاجرت کانادا می‌بایست ترجمه رسمی انگلیسی یا فرانسوی شود.

مشاوره دریافت ویزای کانادا برای خانواده

مشاوره دریافت ویزای خویشاوندی کانادا

با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله و پیچیدگی‌های مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا و همچنین شانس بالای صدور ویزا برای افراد خانواده، بهتر است اقدام برای آن را به کارشناسان مجرب محول کنید تا از صحت انجام تمامی مراحل و اخذ ویزا آسوده‌خاطر باشید.
وکلا و کارشناسان دفتر خدمات و گردشگری نیلاگشت با سال‌ها تجربه در زمینه خدمات حقوقی در ایران و نیز در کشور کانادا آماده هرگونه مشاوره، راهنمایی و اقدام در خصوص اخذ ویزای توریستی کانادا برای خانواده افراد مقیم در کانادا از ابتدا تا انتهای پرونده خواهند بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 7 =