رفع ریجکت ویزای شینگن

رفع ریجکت ویزای شینگن

ویزای شینگن به مجوزی گفته می‌شود که اجازه می‌دهد دارنده آن، به تمام کشورهای حوزه شینگن که ۲۶ کشور را در حال حاضر شامل می‌شود، آزادانه سفر کند. با داشتن ویزای شینگن، هیچ‌گونه کنترل مرزی برای سفر بین این کشورها وجود نخواهد داشت.

شهروندان برخی از کشورها برای ورود به حوزه شینگن نیازی به ویزا نخواهند داشت، یا ویزای الکترونیکی (ETA) اخذ می‌نمایند. اما، شهروندان سایر کشورها برای ورود به کشورهای شینگن می‌بایست برای ویزا اقدام نمایند. این مورد شامل حال شهروندان ایرانی نیز می‌گردد.

درخواست تمامی متقاضیان ویزای شینگن همیشه مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از درخواست‌کنندگان ویزای شینگن با وجود شرایط مطلوب نیز گاهی ممکن است ریجکت شوند. در این مواقع معمولاً این متقاضیان برای رفع ریجکت ویزای شینگن خود اقدام می‌نمایند.

با آمار منتشرشده از سوی کشورهای شینگن، حدود بیش از نیمی از پرونده‌های درخواست ویزای شینگن از طرف شهروندان ایرانی طی چند سال اخیر رد یا همان ریجکت شده‌اند.

دلایل ریجکت ویزای شینگن

همانطور که در بالا ذکر شد، رد درخواست ویزای شینگن از سوی سفارت مربوطه می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که در نامه ریجکتی متقاضی ذکر خواهد شد. با این وجود، دلایل مذکور به صورت کلی در نامه ذکر می‌گردند.

به طور مثال، در صورتی که در نامه رد درخواست متقاضی گزینه عدم اثبات بازگشت وی به کشورش تیک خورده باشد، می‌تواند دلایل متعددی نزد افسر پرونده داشته باشد. از قبیل؛ عدم ارائه برنامه سفر موجه و یا دارا نبودن ضامن و دعوت‌کننده معتبر.

بنابراین، متقاضی درخواست ویزای شینگن، برای پی بردن به دلیل اصلی و دقیق ریجکتی پرونده بهتر است با نامه رد درخواست خود و نیز مدارک ارسالی خود به سفارت، سراغ یک کارشناس خبره و مجرب ویزا رفته و از وی بخواهد تا با بررسی مدارک داخل پرونده و دلیل ریجکتی متقاضی علت اصلی را متوجه شود. در این صورت، اگر شانسی برای ارائه تجدید نظر باشد متقاضی می‌تواند برای ارسال اعتراض به سفارت مربوطه اقدام نماید.

به طور معمول، همواره چند دلیل اصلی برای رد درخواست متقاضی ویزای شینگن از سوی سفارت‌های اروپایی مطرح می‌شود. مهم‌ترین آنها عدم اثبات بازگشت به کشور اصلی متقاضی به افسر پرونده است که خود چند دلیل ممکن است داشته باشد.

سفر گروهی تمام خانواده یا سفر فرد مجرد که وابستگی خانوادگی در کشور مبدأ را سست می‌کند یکی از این دلایل است. همچنین نداشتن شرایط مالی مناسب، که اغلب با نمایش وجه نقد در صورتحساب بانک متقاضی مشخصص می‌گردد، نیز از دلایل دیگر برای رد درخواست ویزا می‌باشد. دارا بودن دعوتنامه معتبر از کشور اروپایی مورد نظر می‌تواند به اخذ ویزای متقاضی کمک کند، در غیر این صورت مسافر باید برنامه سفر موجهی را در پرونده خود قرار داده و یا تاریخچه سفر مناسبی داشته باشد تا افسر پرونده جهت صدور ویزا قانع شود.

مواردی که در بالا گفته شد، از دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای شینگن از سوی سفارت‌های اروپایی به حساب می‌آید. با این حال، موارد دیگری نیز می‌تواند حتی با وجود شرایط مناسب متقاضی باعث رد درخواست وی شود. ارائه مدارک جعلی، مخصوصاً پرینت بانکی، باعث رد فوری درخواست متقاضی خواهد شد. همچنین شرایط و روابط سیاسی کشورهای اروپایی با ایران در برهه‌ای خاص نیز گاهی در تصمیم‌گیری افسر پرونده نقش مهمی را ایفا می‌کند.

در مجموع می‌توان گفت که مناسب‌ترین اقدام از سوی متقاضی ویزای شینگن برای اخذ آن، تکمیل پرونده تا حد ممکن و عدم اشتباه در تکمیل فرم‌ها و جمع‌آوری اسناد مربوط به پرونده به صورت کامل می‌تواند باشد. در هر صورت، نظر نهایی و پاسخ آخر را افسر پرونده در سفارت مربوطه خواهد گرفت.

 نحوه اعتراض و رفع ریجکتی ویزای شینگن

در حال حاضر تمامی سفارت‌های کشورهای اروپایی حوزه شینگن در ایران، در صورت پذیرش درخواست متقاضی ویزای شینگن، روادید را به صورت برچسب در صفحات خالی پاسپورت وی ثبت می‌کنند. اما، در صورت عدم پذیرش درخواست، همراه پا پاسپورت متقاضی برگه‌ای برای اعلام ریجکت و دلایل رد پرونده ویزای شینگن متقاضی به وی تحویل داده خواهد شد.

همان طور که ذکر آن رفت، دلیل یا دلایل رد درخواست ویزا می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، برخی از متقاضیان ویزای شینگن که درخواست آنها مورد پذیرش قرار نگرفته است، با توجه به دلیل یا دلایل ذکر شده از سوی سفارت جهت رد پرونده، ممکن است اعتراض داشته باشند و آنها را منطقی نشمارند. در این صورت، بهتر است که درخواست‌کننده ویزا به پاسخ صادره از سوی سفارت نامه اعتراض بدهد.

نامه رد درخواست ویزای شینگن به طور معمول برای تمامی سفارت‌های این حوزه شکل و فرمت یکسانی دارند. بدین معنا که در نامه صادره از سوی سفارت برای رد درخواست، آدرسی در انتهای این نامه ذکر می‌گردد تا متقاضی در صورت اعتراض به ریجکت ویزای خود بتواند به این آدرس نامه اعتراضی خود را ارسال نماید.

 نامه اعتراض به ریجکت ویزای شینگن چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

فرمت و شکل نامه اعتراض برای تجدید نظر در پاسخ سفارت‌های منطقه شینگن می‌تواند بسته به نوع اعتراض متفاوت باشد. به طور کلی، متقاضی ریجکت شده باید تلاش نماید تا دلایل کافی را در نامه اعتراض خود آورده و مدارک معتبری را ضمیمه آن کند. در غیر این صورت، ممکن است افسر تجدید نظر پرونده این اعتراض را که بدون دلیل کافی ارائه شده است، از دستور کار خود خارج کرده و رد درخواست را مجدداً تأیید نماید.

لازم به ذکر است که نامه اعتراض و مدارک ضمیمه شده به نامه باید به آدرس ذکر شده در برگه ریجکت ویزا به صورت فیزیکی ارسال و پست شود. این آدرس معمولاً در پایتخت هر کدام از کشورهای حوزه شینگن قرار دارد. به نامه‌های اعتراضی که به صورت ایمیل ارسال می‌گردد پاسخ داده نخواهد شد. در ضمن، برای ارسال اعتراض، متقاضی تنها زمان محدودی در اختیار خواهد داشت. این مدت زمانی معمولاً یک ماه پس از تاریخ صدور نامه ریجکت ویزا می‌باشد.

نکته مهم دیگر، زبان نوشتاری اعتراض به پاسخ ریجکت ویزای شینگن است. از آنجایی که زبان رسمی کشورهای حوزه شینگن اغلب با هم متفاوت است، اکثر آنها نامه اعتراض را به زبان انگلیسی نیز خواهند پذیرفت. البته برای تحت تأثیر قرار دادن افسر تجدید نظر پرونده، بهتر است تا حد امکان نامه اعتراض و حتی ترجمه مدارک ارسالی جهت رفع ریجکت درخواست ویزا به زبان همان کشور مربوطه باشد.

در این نامه، متقاضی می‌بایست دلایل خود را برای رفع ریجکت ویزای شینگن خود به طور شفاف و با ادله کامل بیاورد. قابل ذکر است که متن نامه نباید بیش از حد طولانی باشد و تنها به موارد مذکور در نامه ریجکت اشاره شده و در نهایت دلایل اعتراض آورده شود.

نامه اعتراض وقتی مثمر ثمر است که دلیل یا دلایل رد ویزای شینگن را بتوان با مدارکی معتبر مبنی بر نادیده گرفتن بخشی از پرونده به افسر تجدید نظر نشان داد و اثبات نمود. مدارک ارسالی همراه با نامه اعتراض در صورت وجود، باید به صورت ترجمه رسمی باشد و توسط وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه ایران به تأیید رسیده باشند.

 مراحل رفع ریجکتی ویزای شینگن

پس از دریافت نامه ریجکت ویزای شینگن، متقاضی ویزا تنها در بازه زمانی ذکر شده در انتهای نامه فرصت دارد تا اعتراض خود را به آدرس تعیین شده توسط سفارت ارسال نماید.

جهت نگارش نامه اعتراض بهتر است از کارشناسان اخذ ویزای شینگن که اطلاعات بیشتری دارند کمک گرفته شود. سبک نوشتار و آوردن دلیل مناسب در نامه کمک شایانی به پیشبرد بهتر روند اعتراض خواهد کرد.

پس از آماده‌سازی نامه اعتراض و مدارک مربوطه جهت فرستادن به آدرس تعیین شده توسط سفارت مربوطه، پکیج مورد نظر را باید توسط پست سفارشی بین‌المللی ارسال نمود تا در مدت زمان کمتری به دست سفارت برسد.

در صورتی که متقاضی ریجکت شده، از سوی یک فرد مقیم یا یک بنگاه تجاری دعوتنامه داشته است و دلیل رد پرونده او هدف از سفر مشخص شده باشد، می‌تواند از طرف دعوت کننده خود در همان کشور نیز مراتب اعتراض خود را به سفارت تحویل دهد.

پس از رسیدن نامه اعتراض به سفارت، بررسی بر روی پرونده متقاضی جهت تجدید نظر توسط افسر مقیم سفارت آغاز خواهد شد. مدت زمان اعلام نتیجه به اعتراض معمولاً مشخص نیست. در صورتی که اعتراض فرد ریجکت شده توسط سفارت مورد پذیرش قرار بگیرد، طی یک ایمیل از وی خواسته می‌شود که پاسپورت خود را به سفارت کشور مربوطه در ایران تحویل دهد تا ویزا روی آن ثبت شود. در غیر این صورت یا پاسخی دریافت نمی‌گردد و یا نتیجه عدم پذیرش اعتراض به وی ایمیل خواهد شد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن

به دلیل عدم مصاحبه افسر پرونده با متقاضی ویزای شینگن، مدارک ارائه‌شده به سفارت برای اخذ ویزا اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. با تفاوت‌هایی ناچیز، مدارک درخواست ‌شده از سوی سفارت‌های کشورهای شینگن معمولاً یکسان است. در ذیل تمام مدارکی که برای دریافت ویزای شینگن لازم است را به صورت جزئی خواهیم آورد. شایان ذکر است که تمامی این مدارک برای یک فرد لزوماً ضروری نبوده و ممکن است فقط برخی از آنها را بسته به شرایط باید تهیه کند.

          مدارک لازم برای دریافت ویزای شینگن عبارتند از:

 • اصل گذرنامه معتبر با حداقل هفت ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس ۳٫۵ در ۴٫۵ جدید با زمینه روشن
 • تاریخچه سفر متقاضی: شامل ویزاهای شینگن قبلی و نیز ویزاهای معتبر دیگری از جمله ویزای آمریکا، استرالیا، انگلستان، ژاپن و …
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • گواهی تمکن مالی و پرینت گردش ۳ ماهه حساب یا حساب‌های بانکی به زبان لاتین: تراکنش‌های صوری و برداشت از موجودی پس از ارائه مدارک تا زمان اخذ پاسخ ویزا، از مواردی هستند که باعث رد شدن پرونده خواهند شد.
 • ترجمه سند املاک و مستغلات (در صورت موجود بودن)
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • رزرو هتل برای کل مدت سفر
 • بیمه مسافرتی
 • مدارک شغلی: بسته به شغل متقاضی مدارک اثبات آن می‌تواند متفاوت باشد:
 • برای صاحبان کسب‌وکارهای شخصی
 • ترجمه روزنامه‌رسمی، آگهی تأسیس و آگهی تغییرات
 • ترجمه مدارک بیمه و حقوق پرسنل شرکت
 • برای کارمندان کسب‌وکارهای خصوصی
 • ترجمه رسمی گواهی شغلی ممهور به مهر شرکت
 • ترجمه رسمی فیش حقوقی ۳ ماه منتهی به تحویل درخواست ویزا
 • ترجمه رسمی سابقه بیمه
 • برای کارمندان بخش دولتی
 • ترجمه رسمی حکم کارگزینی
 • ترجمه رسمی فیش حقوقی ۳ ماه منتهی به تحویل درخواست ویزا
 • برای پزشکان
 • ترجمه رسمی کارت نظام پزشکی
 • ترجمه رسمی پروانه طبابت
 • ترجمه رسمی پروانه مطب (در صورت موجود بودن)
 • برای کسبه و تجار
 • ترجمه رسمی جواز کسب
 • ترجمه رسمی کارت بازرگانی برای تجار
 • برای وکلا
 • ترجمه رسمی پروانه وکالت
 • ترجمه رسمی کارت عضویت در کانون وکلای دادگستری
 • برای بازنشستگان
 • ترجمه رسمی حکم بازنشستگی
 • ترجمه رسمی فیش حقوقی ۳ ماه منتهی به تحویل درخواست ویزا
 • برای دانشجویان و دانش‌آموزان
 • ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل

لازم به ذکر است که ترجمه مدارک فوق بسته به سفارت مربوطه متفاوت می‌باشد. برای مثال؛ سفارت آلمان مدارک را به صورت کپی و به زبان فارسی تحویل می‌گیرد. مدارک ارائه‌شده به سفارت‌های اتریش و اسپانیا باید به ترتیب به زبان‌های آلمانی و اسپانیولی باشد. سفارت‌های فرانسه، ایتالیا، هلند و اغلب کشورهای دیگر حوزه شینگن مدارک را هم به زبان رسمی خود و هم به زبان انگلیسی قبول می‌کنند.

برای فرزندان زیر ۱۸ سال که تنها با یکی از والدین خود سفر می‌کنند، اجازه خروج از والدی که در کشور می‌ماند ضروری می‌باشد.

مشاوره رفع ریجکت ویزای شینگن

با افزایش تعداد متقاضیانی که طی چند سال اخیر از سوی سفارت‌های کشورهای حوزه شینگن ریجکت شده‌اند، تعداد افرادی که می‌خواهند به رد درخواست خود اعتراض نمایند نیز بیشتر شده است.

مجموعه نیلاگشت و کارشناسان مجرب آن، با تجربه‌ای چند ساله در اخذ ویزای شینگن برای هموطنان عزیزمان آماده است در صورت درخواست متقاضیانی که به ریجکت شدن ویزای شینگن خود اعتراض دارند مشاوره و راهنمایی داده و جهت رفع ریجکت ویزای شیگنن آنها اقدامات لازم را در اسرع وقت به انجام رساند.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر با کارشناسان ویزای «نیلا گشت» تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سیزده =