تأثیر هوش مصنوعی بر صنعت گردشگری

با پیشرفت هرچه بیشتر هوش مصنوعی در دنیا شاهد تأثیر آن بر صنعت‌های گوناگون هستیم. صنعت گردشگری نیز از این قاعده مستثنا نیست و نخواهد بود. از این رو در این مقاله به تاثیر هوش مصنوعی در زمینه گردشگری پرداخته ایم. پس با نیلاگشت همراه باشید .توضیح مفهوم هوش مصنوعی که اغلب مورد بحث قرار می‌گیرد خیلی ساده نیست. معمولاً مفهوم آن برمی‌گردد به کامپیوترها و ماشین‌هایی که وظایفی را انجام می‌دهند که به طور معمول هوش یک انسان قادر به انجام دادن آن است. برای مثال، کارهایی مانند یادگیری، تصمیم‌گیری یا تشخیص و تفسیر یک مکالمه.

دهه‌هاست که هوش مصنوعی وجود دارد، ولی به تازگی کامپیوترها از این طریق تبدیل شده‌اند به دستیاران قابل اعتماد انسان که کارکردهای پیچیده را می‌توانند انجام دهند. در عصر مدرن، این یک واقعیت پذیرفته‌شده است که کسب‌وکارها مقادیر زیادی از اطلاعات را جمع‌آوری و ذخیره می‌کنند. این موضوع به ابزار هوش مصنوعی کمک خواهد کرد تا این اطلاعات را آنالیز کرده، تفسیر کند و پاسخ مناسبی به مشتری ارائه دهد.

در صنعت گردشگری، هوش مصنوعی می‌تواند با انجام دادن کارکردهایی که به طور سنتی در اختیار انسان بوده در زمان و هزینه کسب‌وکارهای مرتبط صرفه‌جویی کند، با این مزیت که اشتباه انسانی را حذف کرده، کارکردش سریع بوده و در هر زمان از روز نیز پاسخگو می‌باشد.

اغلب هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های تفریحی دنیا برای کسب اعتبار بیشتر به‌شدت به سرویس خدمات مشتریان خود وابسته‌اند، و هوش مصنوعی از طرق مختلفی می‌تواند به این ارائه سرویس کمک کند. برای مثال، هوش مصنوعی می‌تواند شخصی‌سازی مسافران، متناسب‌سازی درخواست‌ها و زمان مناسب پاسخ‌دهی را بهبود ببخشد.

در دهه گذشته با رشد سریع استفاده از هوش مصنوعی در کسب‌وکارهای مختلف، صنعت گردشگری نیز تحت‌تأثیر قرار گرفته است. در زیر سه مسیری که هوش مصنوعی در آن به این صنعت کمک می‌رساند ذکر شده است:

۱- ربات‌های مکالمه‌گر و سرویس خدمات مشتریان آنلاین

          برای هتل‌ها و سایر کسب‌وکارهای مرتبط با گردشگری، یکی از هیجان‌انگیزترین استفاده‌های هوش مصنوعی کمک به خدمات مشتریان می‌باشد. مدت زمانی است که تلاش گسترده‌ای در جهت پیشرفت و ارتقاء ربات‌های مکالمه‌گر در شبکه‌های اجتماعی و نیز در اپلیکیشن‌های پیغام‌رسان در حال انجام است. در این روش، هوش مصنوعی قادر است تا به پرسش‌ها پاسخ داده و اطلاعات ارزشمندی به مشتری ارائه دهد حتا زمانی که مسئول پذیرش در دسترس نباشد. با چنین پیشرفتی مشتریان با استفاده از پلت‌فرم‌های آنلاین هرچه سریعتر نیازشان را برطرف خواهند کرد.

۲- خدمات اختصاصی مشتریان

 در حالیکه استفاده از هوش مصنوعی در راستای خدمات مشتریان آنلاین دیگر به امری معمول تبدیل شده است، به وجود آمدن ارتباط اختصاصی و تعاملی با مشتری از طریق تکنولوژی نیز از مزیت‌های دیگر هوش مصنوعی در صنعت گردشگری می‌باشد. با این امکان، به طور قابل ملاحظه‌ای از صف جلوی میز پذیرش هتل‌ها کاسته شده و کارآیی خدمات افزایش می‌یابد.

یک مثال از این تکنولوژی‌ها، روبات کانی (Connie) می‌باشد که توسط گروه «هیلتون» توسعه یافته است. این روبات از هوش مصنوعی و تشخیص مکالمه استفاده کرده تا اطلاعات گردشگری را به مسافرانی که با آن صحبت می‌کنند انتقال دهد. هر تعامل انسانی با این روبات اطلاعات آن را برای کیفیت مکالمه‌های بعدی ارتقاء خواهد داد.

۳- تجزیه و تحلیل اطلاعات

در آخر، این نکته در اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی مرتبط با صنعت گردشگری حائز اهمیت است که تنها برای خدمات به مشتریان محدود نخواهند بود. در حقیقت، یکی از پرکاربردترین و مفیدترین استفاده از آنها جمع‌آوری و تفسیر اطلاعات در راستای نتیجه‌گیری در مورد هر مشتری، راهکارهای کسب‌وکار و راهبردهای مالی می‌باشد.

مزیت کلیدی هوش مصنوعی در زمینه گردشگری توانایی دسته‌بندی سریع و بادقت حجم زیادی از اطلاعات در زمانی اندک می‌باشد که این امر برای نیروی انسانی مستلزم زمان و هزینه‌ای بیشتر همراه با امکان خطا خواهد بود. برای نمونه، هتل «Dorchester Collection» از هوش مصنوعی برای دسته‌بندی بازخوردها، نظرات و رأی‌گیری مشتریان خود در جهت بهبود خدمات‌دهی خود استفاده می‌کند.