نیلا گشت

الهيه-مريم شرقى-پلاك ٦٤
ایمیل: Info@nilagasht.com
1765 (تماس از تهران)
تلفن: 22012586-021

شماره تماس تلگرام: ۰۹۱۲۰۲۱۲۵۸۶

قوی ترین پاسپورت جهان در سال ۲۰۱۹

قوی ترین پاسپورت جهان در سال ۲۰۱۹

اشتراک در شبکه های اجتماعی

میزان قدرت پاسپورت ها با سنجه های مختلفی اندازه گیری می شود و بر اساس آن هرساله رتبه بندی می شوند. با نزدیک شدن به انتهای سال ۲۰۱۹ شرکت مشاوره «هنلی و شرکا» Henley لیست پاسپورت های جهان را از نظر میزان دسترسی به کشورهای مختلف (بدون اخذ ویزا) منتشر کرده است که کشورهای آسیایی گوی رقابت را از دیگر کشورها ربوده اند و در صدر جدول قرار گرفته اند. در لیست جدید کشورهای آسیایی سنگاپور و ژاپن در رتبه نخست قرار گرفته اند .شهروندان این دو کشور می توانند آزادنه بدون اخذ ویزا به ۱۸۹ کشور سفر کنند.

 

کشورهای کره جنوبی ،فنلاند و آلمان با دسترسی داشتن به ۱۸۸ کشور بدون روادید به صورت مشترک در جایگاه دوم قرار گرفته اند . علت قرار گرفتن پاسپورت فنلاند در رتبه دوم مدیون سیاست درهای باز خود برای شهروندان پاکستان است. دولت پاکستان به تازگی سیستم ویزای الکترونیکی (ETA) را راه‌اندازی کرده که به شهروندان بیش از ۵۰ کشور از جمله فنلاند اجازه دسترسی آزادتر داده است. جالب است بدانید در این لیست اتباع کشورهایی همچون سوئیس، مالت، امارات و لوکزامبورگ قرار دارند.

 

رتبه سوم قوی ترین پاسپورت های جهان به اروپایی ها رسیده است. کشورهای ایتالیا ،لوکزامبورگ و دانمارک به صورت مشترک در این جایگاه قرار گرفتند. شهروندان این کشورها می‌توانند به ۱۸۷ کشور جهان بدون اخذ ویزا سفر کنند. رتبه چهارم به فرانسه، اسپانیا و سوئد رسید.اتباع این کشور می‌توانند به ۱۸۶ کشور جهان سفر کنند.

 

 

اما اوضاع برای ایالات متحده و انگلستان تعریف چندانی ندارد. در حالی که ۵ سال پیش آمریکا و انگلستان در رتبه های اول و دوم قرار داشتند؛امسال با ۶ پله سقوط در رتبه ششم جهان قرار گرفته اند.

بسیاری از کارشناسان پیش بینی کرده اند با خارج شدن انگلستان از اتحادیه اروپا «برگزیت» احتمال سقوط چندرتبه ای در سال های آینده خواهد داشت. شهروندان این دو کشور درحال حاضر به ۱۸۳ کشور بدون ویزا می‌توانند سفر کنند.

 

رتبه پاسپورت کانادا:

در رتبه بندی جدید پاسپورت کانادا در کنار پاسپورت های کشورهایی اروپایی بلژیک، یونان، ایرلند، نروژ، سوئیس و انگلستان در جایگاه ششم قرار گرفته است.

 

در میان همه کشورها ، امارات متحده عربی بهترین جهش را در این سال داشته است. زیرا در در تاریخ ۱۴ ساله بررسی شاخص‌های گذرنامه، بیش از ۳۵ پله بالا آمده و به جمع ۲۰ کشور نخست دارنده قوی‌ترین گذرنامه پیوسته است این کشور با هزینه های گزاف در جذب توریست و داشتن اقتصاد در حال رشد امسال توانسته در رتبه پانزدهم جای بگیرد. اتباع این کشور می توانند به ۱۷۲ کشور بدون ویزا سفر کنند.

 

اما در انتهای جدول چه کشورهایی هستند؟

در انتهای جدول تغییرات محسوسی وجود نداشته است .افغانستان دوباره با دسترسی داشتن به ۲۵ کشور در رتبه انتهایی این لیست قرار گرفته است.

 

رتبه پاسپورت ایرانی:

پاسپورت ایرانی در رتبه ۹۹ قرار گرفته است شهروندان ایرانی می توانند به ۴۲ کشور بدون ویزا سفر کنند.
لیست پاسپورت کشورها به شرح زیراست.

 

رتبه قوی ترین پاسپورت های جهان در سال

۲۰۱۹

۱- ژاپن، سنگاپور (دسترسی آزاد و بدون ویزا به ۱۸۹ کشور)
۲- فنلاند، آلمان، کره جنوبی (۱۸۷ کشور)
۳- دانمارک، ایتالیا، لوکزامبورگ (۱۸۶ کشور)
۴- فرانسه، اسپانیا، سوئد (۱۸۵ کشور)
۵- اتریش، هلند، پرتغال، سوئیس (۱۸۴ کشور)
۶- بلژیک، کانادا، یونان، ایرلند، نروژ، انگلستان، ایالات متحده (۱۸۳ کشور)
۷- مالت (۱۸۲ کشور)
۸- جمهوری چک (۱۸۱ کشور)
۹- استرالیا، ایسلند، لیتوانی، نیوزیلند (۱۸۰ کشور)
۱۰- لتونی، اسلواکی، اسلوونی (۱۷۹ کشور)

 

ضعیف‌ترین گذرنامه‌ها تا نیمه نخست سال ۲۰۱۹

۱۰۱. بنگلادش، اریتره، ایران، لبنان، کره شمالی (۳۹ کشور)
۱۰۲. نپال (۳۸ کشور)
۱۰۳. لیبی، فلسطین اشغالی، سودان (۳۷ کشور)
۱۰۴. یمن (۳۳ کشور)
۱۰۵. سومالی (۳۱ کشور)
۱۰۶. پاکستان (۳۰ کشور)
۱۰۷. سوریه (۲۹ کشور)
۱۰۸. عراق (۲۷ کشور)
۱۰۹. افغانستان (۲۵ کشور)

بدون نظر

ارسال دیدگاه

18 + 15 =

طراحی سایت