نیلا گشت

الهيه-مريم شرقى-پلاك ٦٤
ایمیل: Info@nilagasht.com
1765 (تماس از تهران)
تلفن: 22012586-021

شماره تماس تلگرام: ۰۹۱۲۰۲۱۲۵۸۶

راهنمای میشلن

راهنمای میشلن

راهنمای میشلن

اشتراک در شبکه های اجتماعی

وقتی قصد سفر به کشورهای خارجی داشته باشیم سعی می کنیم مطالبی در مورد بهترین مکانهای گردشگری، هتل ها و رستوران ها بخوانیم. در خواندن رستوران ها حتما با مولفه ای به نام ” ستاره های میشلن” برخورده اید. اما ستاره میشلن چیست و رتبه بندی آن برچه اساس است را در ادامه مطلب بیان خواهیم کرد.

 

راهنمای میشلن:

راهنمای میشلن مجموعه ای از کتاب های راهنماست که بیش از یک قرن توسط شرکت تایر سازی میشلن منتشر میشود.

این کتاب قرمز رنگ است و به نام راهنمای قرمز هم شهرت دارد. کتاب را به عنوان قدیمی ترین راهنمای مرجع هتل ها و رستوران های اروپا مشناسند.در این کتاب به رتبه بندی و امتیاز دهی هتل ها و رستوران ها میپردازد. رتبه بندی آنها به تعداد ستارههاست یعنی اگر رستورانی از میشلن سه ستاره دریافت کند به این معناست که همه ی معیارهای مورد نظر میشلن دارا بوده و ارزش رفتن به عنوان مقصد گردشگری را هم دارد.

 

بعضی از رستورانها ستاره ۱ یا ۲ میگرند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اعتبار ستارههای میشلن به حدی زیاد شده که معیار انتخاب یا عدم انتخاب آن رستوران توسط مشتریان و مسافران به شمار میرود و بسیاری از افراد در مورد آن ستاره میشلن تحقیق میکنند.

 

میشلن علاوه بر کتاب قرمز که به رتبه بندی رستوران ها پرداخته است دارای کتاب سبز که راهنمای شهرها و کشورهاست که منبع خوبی برای کسانی که میخواهند به آن مناطق سفرکنند.

تاریخچه کتاب میشلن:

درسال ۱۹۰۰ وقتی که تعداد  ماشین ها در فرانسه از ۳۰۰۰ عدد نبود و خبری ازدحام ،ترافیک و هیاهو خبری نبود دو بردار که در تایرسازی مشغول به کار بودند تصمیم به انتشار کتابی به نام “راهنمایی برای ماشین ها میشلن”کردند .از قضا این راهنما مورد توجه دارندگان خودرو قرارگرفت و۳۵۰۰ کپی از آن را در همان سال فروختند.

 

در این کتاب اطلاعات بسیار مفیدی و کاربردی در مورد انواع اتومبیلها، نقشه مسیر و راه ها، تعمیر اتومبیل و پنچر گیری ارائه شده بود. درکنار این اطلاعات اطلاعاتی درمورد هتل ها و پمپ بنزین ها وتعمیرگاه های مناسب در راهها نیز ارائه شده بود .

 

چهار سال بعد، در سال ۱۹۴۰مشابه این کتاب راهنمای میشلن را  در بروکسل منتشرکردند.

 

به طور متناوب کتاب  راهنمای میشلن در سال ۱۹۰۷ در تونس و الجزیره چاب شد. کتاب برای  ایتالیا ،سویس ، منطقه باواریا و هلند درسال  ۱۹۰۸ چاپ شد.  در سال ۱۹۱۰ چاب کتاب به آلمان ، اسپانیا و پرتقال رسید. در سال ۱۹۱۱ کتاب راهنما برای بریتانیا و ایرلند چاپ شد.

 

زبان اولیه کتاب فرانسوی بود اما دو بردار تصمیم گرفتن ورژن انگلیسی آن را  چاپ کنند که در سال ۱۹۰۹ این کار انجام شد و با استقبال خوبی رو بود شد.

 

با آغاز جنگ جهانی اول انتشار کتاب متوقف شد، اما بعد از جنگ از سال ۱۹۲۰دوباره انتشار کتاب از سر گرفته شد در آن زمان کپی برداری از کتاب بلامانع بود و هرکس میتوانست آن را کپی کند.

 

نقل قول است یکروز آندره میشلن در جلسه ای که با یک بازرگان چرخ داشت دید تعدادی  ازکتابهایش به عنوان زیر دستی برای مکانیکها استفاده میشد. او توجه به ضرب المثل مشهور «آدم تنها به چیزی احترام می گذارد که برایش هزینه داده باشد» اقدام به تغییر قیمت و مدون کردن سیستم فروش کتاب های راهنمای میشلن که هر هر کتابش ۲٫۵ دلار در سال ۱۹۲۲قیمت داشت.

 

درکنار اطلاعات تعمیرگاهها ، جاده ها و راه ها ، بخشی را درمورد بهترین رستوران ها و هتل ها هم اختصاص پیدا کرد و بیشتر قسمتهای تبلیغاتی درون کتاب را حفظ کردند. چندی نگذشت که قسمت معرفی رستوران ها به محبوب ترین بخش کتاب ها تبدیل شد . به همین دلیل برادران میشلن تیمی متخصص را به بررسی جداگانه رستوران های با کیفیتی اختصاص بدهند که هنوز شهرت زیادی پیدا نکرده بودند

 

امتیاز دادن میشلن:

 

کتاب راهنمای میشلن به شبیه به  کتاب های راهنمای Murray و Baedeker اقدام به امتیازدهی رستوران ها بر اساس ستاره کرد.

 

از سال ۱۹۲۶ بهترین رستوران ها ستاره میشلن داده میشد. این ستاره  به معنای آن بود که کیفیت رستوران تضمین شده بود.  اوایل فقط یک ستاره داده می شد. اما در سال ۱۹۳۱معیاری برای ستاره ی ستوران ها در نظر گرفته شد. رده بندی رستوران ها با صفر، یک، دو و سه ستاره مشخص شدند.

 

 

 •     ۱ ستاره میشلن : رستورانی بسیار خوب که ارزش توقف دارد.
 •     ۲ ستاره میشلن : آشپزی و غذاهای عالی که ارزش تغییر مسیر دارد.
 •     ۳ ستاره میشلن : آشپزی بی نظیر و منحصر به فرد که حتی ارزش سفر کردن (تنها به خاطر رستوران) را دارد.

 

در سال ۱۹۳۱ رنگ جلدکتاب از آبی به قرمز تغییر یافت و تاکنون هم به این رنگ باقی مانده است. در طول جنگ جهانی دوم دوباره چاپ کتاب متوقف شد. اما در سال۱۹۴۴ به درخواست نیروهای متحدین،کتاب راهنمای سال ۱۹۳۹ میشلن دوباره شد. چون بسیاری اعتقاد داشتند که نقشه های کتاب به بهترین شکل باجزئیات دقیق ارائه شده و بسیار کار بردی هستند.

 

ستاره میشلن بعد از جنگ جهانی دوم:

 

چاپ مجدد کتاب از سال ۱۹۴۵ از سر گرفته شد. کتاب راهنمای ایتالیا (۱۹۵۶)، کتاب راهنمای بریتانیا (۱۹۷۱)  به ترتیب منتشر شدند. اولین راهنمای کشور آمریکا در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و به این ترتیب ستاره میشلن پا به ایالات متحده هم گذاشت. در این نسخه حدود ۵۰۰ رستوران نیویورک و همین طور ۵۰ هتل منطقه منهتن ارزیابی و امتیازدهی شدند. در سال ۲۰۰۷، راهنمای میشلن توکیو منتشر شد. سال بعد، راهنمای هنگ کنگ و ماکائو هم به این کتاب ها اضافه شد. در سال ۲۰۱۳، کتاب راهنمای میشلن در مورد ۲۳ کشور نوشته شده و به رده بندی و اعطای ستاره میشلن به رستوران های هر شهر و منطقه پرداخته است.

 

نحوه امتیاز دهی:

 

کتاب های قرمز راهنمای میشلن به بررسی و امتیازدهی کامل رستوران های هر منطقه و کشور می پردازند و به نسبت کتاب های رقیبش، تعداد رستوران های بیشتری را معرفی می کنند. در معرفی هر رستوران توضیحاتی در مورد رستوران، تخصص در انواع غذاها، ویژگی های بارز و منحصربفرد و همین طور خلاصه ای از اطلاعات دیگر ارائه می شود.

 

کارشناسان میشلن که معروف به “بازرس” هستند به صورت ناشناس کار می کنند و در هنگام ورود به رستوران خود را معرفی نمی کنند. حتی پول و هزینه غذای آن ها توسط میشلن پرداخته می شود، نه رستورانی که قرار است آن را بررسی کنند.

 

به این ترتیب، بررسی ها و نظرات آن ها کاملا حقیقی و صادقانه و عاری از هرگونه تبعیض و جانبداری خواهد بود

 

این موارد باعث شده تا به اعتقاد بسیاری از سرآشپزها و صاحبان رستوران، ستاره میشلن تنها معیار معتبری باشد که بتوان کاملا به آن اعتماد کرد. در فرانسه، هر سال در هنگام انتشار کتاب ستاره میشلن مراسمی پرشور و هیجان برگزار می شود که بسیاری آن را معادل آکادمی اسکار فیلم  یا کن می دانند. قبل از اعلام بهترین رستوران ها، رسانه ها و نشریات مختلف به پیش بینی برنده ها و بهترین رستوران ها می پردازند و گزارش های تلویزیونی و مصاحبه های زیادی در این رابطه انجام می شود.

 

۱۰ رستوران برتر دنیا بر اساس ستاره میشلن:

 

 •     رستوران آلینیا | Alinea، شیکاگو
 •     رستوران آزورمندی | Azurmendi، لارابتزو، اسپانیا
 •     رستوران ایلون مدیسون پارک | eleven Madison Park، نیویورک
 •     رستوران پر سه | Per Se، نیویورک
 •     رستوران Osteria Francescana، مودنا، ایتالیا
 •     رستورن Robuchon au Dôme، ماکائو
 •     رستوران The Restaurant at Meadowood، دره ناپا، کالیفرنیا
 •     رستوران برنادرین | Le Bernardin، نیویورک
 •     رستوران Restaurant de l’Hôtel de Ville، کریسیه، سوئیس
 •     رستوران The Fat Duck، برکشایر، بریتانیا

 

 

بدون نظر

ارسال دیدگاه

3 × 3 =

طراحی سایت